احتکار کالای ضروری

۱۲:۳۲ ق.ظ ۱۳۹۷-۰۷-۲۴

خُردها بیشتر از تراول‌ها در معرض خطر هستند

محتکر خُرد

اگر کالایی را بخرند و استفاده نکنند، بهتر از آن است که نخرند و استفاده نکنند؛ یعنی اگر از کالایی زیاد داشته باشند در حالیکه کم لازم دارند، بهتر از آن است که کم داشته باشند در حالیکه کم لازم دارند

نویسنده:

راه راه : حتما این جمله را شنیده‌اید: «پیشگیری بهتر از درمان است»

این جمله معمولاً توسط پزشکان و دوستان ایشان یعنی دکترها بیان می‌شود و منظور از آن این است که مثلاً قبل از اینکه سرما بخوری و بخواهی قرص سرماخوردگی بخوری، قرص سرماخوردگی بخور که سرما نخوری! یک چیزی در همین مایه‌ها البته…

اما این روزها عده‌ای از هموطنانمان با دست بُردن در این جمله و تغییر آن به «پیش‌‏خَری بهتر از نَخری است» یا «پیش‌خرید بهتر از نخریدن است.» آن را از انحصار پزشکان خارج کرده و کاربردی عمومی به آن بخشیده‌اند.

اما چرا و چگونه؟ این دسته از هموطنان معتقدند که اگر کالایی را بخرند و استفاده نکنند، بهتر از آن است که نخرند و استفاده نکنند؛ یعنی اگر از کالایی زیاد داشته باشند در حالیکه کم لازم دارند، بهتر از آن است که کم داشته باشند در حالیکه کم لازم دارند.

در کل منظور این عده این است که کالای بی‌استفاده داشته، بهتر از کالای بی‌استفاده‏ی نداشته است! این طرز فکر جدای از اینکه اشتباه است، غلط هم است.

مثلا طرف هنوز ازدواج نکرده، ولی برای فرزند کوچکش،چند بسته پوشک خریده یا طرف سالی یکبار از دستمال کاغذی آن هم برای فین کردن استفاده می‌کند، ولی اکنون با کارتن، دستمال احتکار کرده یا اینکه طرف اصلا ماشین ندارد، ولی برای ماشینش روغن ترمز خریده! مشخصاً این کارها علاوه بر اینکه اشتباه هستند، غلط نیز هستند چون شما محتکر خُرد حساب شده و تجربه نشان داده خُردها بیشتر از تراول‌ها در معرض خطر هستند؛ چه در مبارزه با مفاسد اقتصادی، چه در گرفتن وام و چه در غیره. بخصوص در غیره!

 

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک در  
اطلاع از