۱۱:۰۶ ب.ظ ۱۳۹۶-۰۶-۰۳

زندگينامه محمدعلی نجفی

از نوشابه سیاه بدم میاد

جفی رییس سازمان برنامه و بودجه شد تا ریاضی خواندن‏ اش به یک دردی بخورد و لااقل پول بورسیه‌اش به جیب دولت برگردد. او مدتی نیز در شورای شهر تهران سرگرم بود تا اینکه، به یاد دوران اوج ‏اش، برای وزارت آموزش و پرورشِ حسن روحانی پیشنهاد شد. اما با اختلاف یک رای، ناکام ماند.

راه راه: محمدعلی نجفی سیاستمدار و اصلاح‌طلب است که مثل بقیه ۶۶ ساله‌ها، سال ۱۳۳۰ به دنیا آمده. اینکه اول اصلاح‌طلب بوده یا سیاستمدار، مثل مسئله مرغ و تخم‌مرغ هنوز روشن نیست؛ اما بی برو برگرد همگان روی جوگیر بودن ‏اش اتفاق نظر دارند. نجفی یک مدت به خاطر ریاضی بلد بودن و «از خارج آمده» بودن‏ اش، رئیس دانشگاه صنعتی اصفهان شد. همانجا بود که جوِّ آموزشیِ دانشگاه او را گرفت و معاون آموزشی سازمان صدا و سیما شد. بعدها نجفی در خاطرات شفاهی‌اش عنوان کرده: «معاون آموزشی بودیم، وقتی شبکه آموزش مد نبود». وارد صدا و سیما شدن همان و جوِّ فرهنگ‌سازی و فرهنگیِ گرایی صداوسیما گرفتن همان! چاره‌ای نبود جز اینکه نجفی وزیر فرهنگ و آموزش عالی و بعدتر وزیر آموزش و پرورش شود.

استعدادهای نجفی همینطور به خاطر جوگیری‏ اش و امتحان کردن مناصب مختلف داشت هدر می‌شد که عالیجناب شکلاتی به خوبی توانست استعدادهایش را شکوفا کند. نجفی رییس سازمان برنامه و بودجه شد تا ریاضی خواندن‏ اش به یک دردی بخورد و لااقل پول بورسیه‌اش به جیب دولت برگردد. او مدتی نیز در شورای شهر تهران سرگرم بود تا اینکه، به یاد دوران اوج ‏اش، برای وزارت آموزش و پرورشِ حسن روحانی پیشنهاد شد. اما با اختلاف یک رای، ناکام ماند. برای همین روحانی سریع وی را به ریاست سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری منصوب کرد تا هم نجفی را پیش خودشان نگه دارند، هم بفرستند یک دوری در ایران بزند تا سرخورده نشود.

جوِ ایرانگردی آنقدر نجفی را گرفته بود که تصمیم گرفت تمام اعضای خانواده ایرانی را به سفره خانه ببرد و دورهمی کام بگیرند (از قلیان!). روحانی تصمیم گرفت از ریاضی بلد بودن نجفی استفاده کند و جورِ دیگری نجفی را به دوران اوج‏ اش برساند. همین شد که نجفی به سمت مشاور رئیس جمهور در امور اقتصادی منصوب شد، تا بیشتر جلوی چشم باشد. با روی کار آمدن شورای شهر جدید تهران، نجفی در یک رقابت نفس‌گیر با الهه کولایی و سایر رقبا توانست شهردار بعدیِ شهر تهران بشود. نجفی در یک مصاحبه درمورد اینکه کولایی اصلاً وارد رقابت نشد و انصراف داد گفت: «من بهش گفتم از نوشابه سیاه بدم میاد، اونم قهر کرد و انصراف داد وگرنه من حتماً شکستش می‌دادم»

 

 

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک در  
اطلاع از