۱۰:۴۱ ق.ظ ۱۳۹۷-۱۲-۱۵

سیب و گلابی های ترکمانچای!

لذا ده پانزده تا ایالت شمال غربی کشور را که روی کول نقشه ایران سنگینی می کرد برای مدت صد سال دادیم دستشان که بفهمند مملکت داری یعنی چی.

نویسنده:

متاسفانه بعضی ها فکر می کنند در دنیا منطق قدرت حاکم است و هرکس زورش زیاد باشد حرفش را به کرسی می نشاند و از مذاکره و قانون و اینها خبری نیست. در حالی که ما در تاریخ اثبات کرده ایم که می شود با گفتگو و من بمیرم تو بمیری ابرقدرتها را به پذیرش حقوق مان وادار کنیم. نمونه اش همین قرارداد ترکمانچای خودمان! به بعضی بندهای این معاهده توجه بفرمایید:

حق حضور در دریای خزر:
ماجرا این بود که روس ها می خواستند با ترغیب نظامیان ایران به شنا در دریای خزر، کاری کنند که آنها غرق شده و ایران در جنگ شکست بخورد. اما تیم مذاکره کننده ایران با مذاکره دیپلماتیک در برابر این زیاده‌خواهی اعلام کردند محال ممکن است حتی یک کشتی نظامی ایران نوک لنگرش را هم به دریای خزر بزند!

حق کاپیتولاسیون:
تزار نامرد کلی سرباز و تاجر و دیپلمات و… روسی را به ایران فرستاده بود و انتظار داشت اینها در ایران هر غلطی بکنند، وقت دادگاه‌ها و قضات شریف ما برای رسیدگی گرفته شود. اما تیزبینی مسئولان وقت باعث شد این وظیفه -به زبان خوش- به خودشان محول شود.

حمایت روسیه از ولیعهدی عباس میرزا:
نمود اقتدار یعنی همین. ما گفتیم عباس میرزا که پسر شاه است باید ولیعهد شاه باشد آنها هم گفتند باشه! (یه لحظه فکر کن نمی گفتن باشه! اون وقت به عظمت کار پی می بردی.)

ده کرور تومان غرامت جنگی:
ده کرور می کند به عبارتی پنج میلیون تومان که الان اصلا پولی حساب نمی شود. شما ماهی ۵ میلیون حقوق بگیرید رسما زیر خط فقر تشریف دارید و باید قید سیب و گلابی های بعد از ترکمانچای … ببخشید … میوه شب عید را بزنید.

گرجستان و آذربایجان:
بعد از اینهمه امتیازاتی که توانستیم با مذاکره از دشمن بگیریم، یک سری تنبیهات خاص هم لازم بود تا حساب کار، درست و درمان دستشان بیاید. لذا ده پانزده تا ایالت شمال غربی کشور را که روی کول نقشه ایران سنگینی می کرد برای مدت صد سال دادیم دستشان که بفهمند مملکت داری یعنی چی.
تازه همه اینها به کنار، یادم رفت بگویم که در همان مقدمه قرارداد، فتحلیشاه قاجار را به جای اینکه «فَتَل» صدا بزنند «اعلیحضرت کیوان رفعت، خورشید رایت، خسرو نامدار، پادشاه اعظم با اقتدار ممالک ایران» نامیدند! (اشک تو چشمم جمع شد خداییش!)
همین

به این مقاله چندامتیاز می دهید؟
[تعداد: 0    میانگین: 0/5]

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک در  
اطلاع از

راه راه: همزمان با چهارمین سالروز انتشار تیتر «امضای کری تضمین است» در روزنامه شرق، باشگاه طنز انقلاب اسلامی دومین دوره جشنواره طنز «امضای کری تضمین است» را برگزار می‌کند.

در فراخوان این جشنواره آمده است:

اکنون که «این ۹۸ همون ۹۸ی شد که می‌خواست» و حال که «ابرها به پایین خود نگاه می‌کنند برای باریدن» و در روزهایی که «بنزین دونرخی دیگر فسادزا نیست» و در شرایطی که «درخت برجام بجای گلابی، بنزین سه هزارتومنی آورد» به استقبال چهارمین سالروز انتشار تیتر تاریخی «امضای کری تضمین است» می‌رویم.

دومین جشنواره طنز «امضای کری تضمین است» تضمینی است برای ماندگاری این مقطع درخشان و چشم‌نواز در تاریخ روشنفکری ایران. با ارسال آثار طنز خود ما را در این امر سترگ یاری کنید.

آثار خود را در قالبها و موضوعات زیر برای دبیرخانه جشنواره ارسال کنید.
موضوعات:

۱٫ امضای کری تضمین است

۲٫ غربزدگی

۳٫ روشنفکری

۴٫ سلبریتی‌ها و آقازاده‌ها

۵٫ برجام

۶٫ عهدشکنی آمریکا و اروپا

۷٫ تجملگرایی و مصرف‌زدگی

۸٫ دلار ۴۲۰۰ تومانی

قالبها:

۱٫ شعر طنز

۲٫ نثر طنز

۳٫ کارتون و کاریکاتور

۴٫ موسیقی و پادکست طنز

۵٫ دابسمش و دوبله طنز

۶٫ موشن‌گرافیک و کلیپ طنز

۷٫استند آپ

 

شرایط ارسال اثر: ارسال اثر در تمامی بخش ها برای افراد آزاد است و محدودیتی در تعداد آثار ارسالی وجود ندارد.

ارسال مشخصات فردی و شماره تماس الزامی است.

ویدئوی استند آپ باید یک نفره و بین ۲ تا ۴ دقیقه باشد

کلیپ و موشن گرافیک طنز بین ۲ تا ۵ دقیقه باشد

مهلت ارسال:

۲۲ آذر ۹۸

 نحوه ارسال:

آی‌دی emzaye_kerry@ در پیامرسانهای بله، ایتا و تلگرام.

به نفرات برتر در هر حوزه علاوه بر کمپوت گلابی، جایزه نقدی نیز تعلق خواهد گرفت.
زمان برگزاری اختتامیه نیمه اول دی ماه خواهد بود.

به این مقاله چندامتیاز می دهید؟
[تعداد: 13    میانگین: 4/5]