تأثیرات ایرباس بر اقتصاد کشور
عجب ایرباس قندی تو…

راه راه:

بالأخره بعد از کلی جستجو در پی آثار برجام، اثر برجام خودش در قالب هواپیمای ایرباس وارد کشور شد. دولتمردان عزیز هم خدا را شکر به قدری خوشحال بودند و فرت و فرت عکس یادگاری با ایرباس می گرفتند که در شب عروسیشان هم این قدر عکس نگرفتند.
ما نیز طبق معمول ابتدا گیر دادیم و ایراد گرفتیم ولی وقتی تأثیرات مثبت ایرباس را بر اقتصاد کشور دیدیم (رجوع شود به نشست خبری اخیر رئیس جمهور) کلی از کرده خود پشیمان شدیم و نعره زنان و جامه دران سمت ایرباس شتافتیم و اکنون نیز می خواهیم برای جبران اشتباهاتمان برخی از تأثیراتی که ایرباس می تواند بر اقتصاد کشور داشته باشد را ذکر کنیم، بلکه از بار گناهمان کم شود.

– رشد صنعت فلافل: میتوان به میزان تاخیر ایرباس افزود ( بالأخره همینجور الکی که نیست،فرتی سوار ایرباس شویم) تا زمانی که مسافران حسابی گرسنه شان شود. سپس با تعبیه شعب سیار فلافل فروشیِ پر کن و بخور در سالن انتظار، صنعت فلافل زنی رشد یافته و این طوری کلی شغل برای جوانان فراهم نموده ایم.

– ایجاد بازارچه: با استفاده از تاخیر مذکور می شود در بخش دیگری از سالن انتظار دست به افتتاح بازارچه زد تا تولیدکنندگان داخلی اعم از تولید کننده قابلمه مسی، شیرینی خانگی و… محصولات خود را بدون واسطه به مشتری عرضه کنند.

– از آن جایی که ایرباس مذکور هنوز نو است و نباید خیلی از آن کار کشید، پس پرواز طولانی مدت هم برای نامبرده مضر است. به همین دلیل میشود هر سی کیلومتر در مسیر خطوط هوایی یک فرودگاه احداث کرد تا هواپیما در آن استراحت کند. همین امر باعث خواهد شد کلی جوان بیکار در فرودگاه ها مشغول به کار شوند و از بیکاری برهند.

– می توان هر سال در روز ورود ایرباس به کشور جشن های مختلف در سراسر کشور برگزار کرد و برای آن بلیط فروخت. همین خود یک راه درآمد غیر نفتی محسوب می شود. البته در کنار این جشن ها کار شیرینی فروشان و چایکاران و رستوران ها نیز سکه می شود. جشن که بدون پذیرایی معنا ندارد.

– میتوان از مسافران خواست که با لباس های شیک و برند وارد هواپیما شوند تا شأن هواپیما پایین نیاید. مثلا می توان گفت: «بد لباسا و اونایی که لباساشون برند نیست نیان تو ایرباس من، مرسی اه!». این هم راهی برای رونق تولید و فروش پوشاک در کشور است.

امیدواریم با این پیشنهادات کمی دل مسئولین را به دست آورده باشیم.

ثبت ديدگاه
عنوان