۹:۰۲ ق.ظ ۱۳۹۷-۰۱-۲۵

کتابی که خواندنش برای همه نژادها مفید است

سفید پوستان ابله در آمریکا

مایكل مور درواقع بعنوان یكی از نویسندگان منتقد دولت آمریكا، در كتاب سفید پوستان ابله، دولت جورج دبلیو بوش و سیاست‌های دولت او را به باد انتقاد و گاه استهزاء می‌گیرد. وی همچنین در چند مورد، از پیروزی بوش در برابر "ال گور "كاندیدای جمهوری خواهان و رقیب بوش، با عنوان "كودتا "یاد می‌كند. سپس یاران او در "كودتا "را كه اعضای دولت بوش هستند، با ذكر سوابق و خصوصیات، معرفی می‌كند و شخصیت آنها را نقد و ارزیابی می‌كند.
نویسنده در این کتاب با زبانی ساده که گاه با طنز در می آمیزد اطلاعات قابل توجهی از وضعیت اجتماعی، فرهنگی و سیاسی کنونی امریکا بدست می دهد.

نویسنده:

راه راه: مایکل مور در ۲۳ آوریل ۱۹۵۴ در فلینت، ایالت میشیگان، آمریکا بدنیا آمد. او در دانشگاه میشیگان در رشتهٔ خبرنگاری تحصیل کرد و کار حرفه‌ای خود را با ویراستاری مجله دانشگاه میشیگان آغاز کرد. پس از تحصیل به فیلم‌سازی مستند و برنامه‌سازی برای تلویزیون روی آورد.
ویژگی اصلی فیلم‌های او زبان تند و جسورانه‌اش علیه سیاست‌مداران بخصوص سیاست‌مداران آمریکا است.
او همچنین کتابی به نام «وطنم کجاست» را تالیف کرد و انتقادهای صریح و تندی نیز علیه دولت جرج بوش وارد کرد.
مایکل مور از حامیان جنبش تسخیر وال استریت به شمار می رود و دو اثر معروف مستند او یعنی «بولینگ برای کلمباین» و «فارنهایت ۱۱/۹» برنده جوایز زیادی شده است.
مستند «بولینگ برای کلمباین» که با موضوع فروش اسلحه در آمریکا ساخته شده است، مورد توجه بسیاری از بینندگان قرار گرفته است.
مایکل مور درواقع بعنوان یکی از نویسندگان منتقد دولت آمریکا، در کتاب سفید پوستان ابله، دولت جورج دبلیو بوش و سیاست‌های دولت او را به باد انتقاد و گاه استهزاء می‌گیرد. وی همچنین در چند مورد، از پیروزی بوش در برابر “ال گور “کاندیدای جمهوری خواهان و رقیب بوش، با عنوان “کودتا “یاد می‌کند. سپس یاران او در “کودتا “را که اعضای دولت بوش هستند، با ذکر سوابق و خصوصیات، معرفی می‌کند و شخصیت آنها را نقد و ارزیابی می‌کند.
نویسنده در این کتاب با زبانی ساده که گاه با طنز در می آمیزد اطلاعات قابل توجهی از وضعیت اجتماعی، فرهنگی و سیاسی کنونی امریکا بدست می دهد.
در کتاب طنز سفید پوستان ابله، موضوعاتی از جمله بر شمردن نقاط ضعف و انتقاد از عملکردهای بوش در ماه‌های اول زمامداری، نقد و ارزیابی عملکرد دموکرات‌ها در قالب نقد سیاست‌های دولت بوش، سیاست‌های خارجی و مداخله جویی‌های بین‌المللی و منافعی که دولت فعلی آمریکا در مناطق مختلف جهان دنبال می‌کند، موقعیت آمریکایی‌ها در دنیا و نگرش مردم دنیا به دولت و مردم آمریکا، ناهنجاری‌های اجتماعی در آمریکا، وضع نامطلوب آموزش و مدارس آمریکا، نگرانی‌هایی درباره محیط زیست، انتقاد از گسترش تولید سلاح‌های کشتار جمعی، نقد دست‌های پنهان شرکت‌های نفتی، مبادلات اقتصادی و جابجایی‌های عظیم پولی، و به طور کلی مشخصات سرمایه‌داری امروز و نمود آن در آمریکا، سوژه نویسنده توانمند آن است.
این کتاب با دو ترجمه از منیژه شیخ جوادی و شهریار خواجیان راهی بازار نشر شده است

به این مقاله چندامتیاز می دهید؟
[تعداد: 1    میانگین: 5/5]

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک در  
اطلاع از

به این مقاله چندامتیاز می دهید؟
[تعداد: 5    میانگین: 4.6/5]