یلدایی بهتر از هالوین
چگونه یلدای خوبی داشته باشیم؟

راه راه:از آنجایی که ما آریایی‌ها به سنت‌ها خیلی اهمیت می‌دهیم و تمدن و پیشینه و تاریخ خود را دوست داریم، باید قابلیت استفاده بهینه از این سنت‌ها را در خود ایجاد کنیم. مثلاً همین شب یلدا! شبی که یــــــــــــــــک ثانیه از دیشبش طولانی‌تر است. از ویژگی‌های دیگر ما برنامه ریزی برای ثانیه ثانیه اوقاتمان هم هست، پس باید برای این یـــــــــــــک ثانیه هم برنامه داشته باشیم. بنابراین حقیر راهکارهایی جهت استفاده هرچه بیشتر از این ثانیه را ارائه می‌دهم.

۱٫اولاً اینکه چه معنی دارد آدم با این تورم و گرانی و قیمت‌های سرسام آور میوه و آجیل، این شب عزیز را در خانه خود و به تنهایی بگذراند؟! پس اولین قدم این هست که یکی از بزرگترهای مایه دار فامیل را از چند وقت پیش نشان کنیم و با اظهار دلتنگی با ایشان تماس گرفته و چتر خویش را باز ‌کنیم. حالا بزرگتر بودن اولویت خاصی ندارد، ولی حتماً مایه دار و دست به خرج باشند، تا حسابی بهتان خوش بگذرد.

۲٫در راه یک جعبه شکلات یا یک کیلو میوه هم خریده و با خود به منزل فرد مذکور ببرید. اینجا برادریتان را ثابت می‌کنید و تا آخر شب حالش را می‌برید.

۳٫منزل مادر بزرگ یکی از بهترین گزینه‌هاست. در این صورت در شعاع حداکثر ۲ متری محل استقرار مادربزرگ سکنی بگزینید، چون معمولاً آذوقه شب یلدا در کمترین فاصله نسبت به ایشان قرار خواهد داشت.

۴٫یک فال حافظ برای مادر بزرگ بگیرید که مفهومش این باشد: “ای صاحب فال بدان و آگاه باش که عمر طولانی در پیش خواهی داشت…” بقیه اش به خلاقیت خودتان بستگی دارد، خیلی مهم نیست.

۵٫یک کمی از خستگی‌های دانشگاه و درس و مشق و موفقیت‌های علمی خود برای مادربزگ بگویید. یقین داشته باشید که ظرف آجیل به سمت شما روانه خواهد شد و با جمله “بخور مادر جون بگیری” روبرو خواهید شد.

۶٫برای خوردن اولویت بندی کنید، از آجیل شروع کرده و به هندوانه ختم کنید، اصلاً هندوانه نخوردید هم نخوردید، خوردن میوه غیر فصل ضرر دارد. خوردن آجیل هم خودش اولویت بندی دارد، نخودچی کشمش که همیشه هست، از پسته و بادام هندی شروع کرده و کار را با کشمش سبز و بادام زمینی به آخر برسانید.

۷٫از خوردن آجیل‌های پوست‌دار خصوصاً مواردی با دهان بسته یا پوست‌های محکم جداً خودداری کنید، این کار فقط وقت کشی‌ست.

۸٫گر از آن مادربزرگ‌ها یا هرگونه بزرگتر باحال دیگری دارید، در نهایت به عنوان حسن ختام، بگویید عیدی ما یادت نره…سنگ مفت، گنجشک مفت!! شاید زد و گرفت…

۹٫ضمناً هم خوانی آهنگ زیبا و سنتی زیر را فراموش نکنید، خیلی حال می‌دهد:
هندونه بیار قاچ کنم
لپتو بیار ماچ کنم
انار بیار دون کنم
غماتو دون دون کنم
و اینگونه یلدایی داشته باشید شیرین‌تر از این قرتی بازی‌های کدو تنبلی…

ثبت ديدگاه
عنوان