توصیه های یک گردشگر خارجی (1)
شلغم در آلودگی هوای تهران میچسبد!

راه راه: من یک توریست جهانگرد هستم و به کشورهای زیادی سفر کرده ام، مدتی است که به دعوت دوستم کامبیز به ایران آمده ام. قبل از سفرم به ایران درباره ی آن تحقیقات گسترده ای در اینترنت انجام داده بودم و فهمیدم که ایران کشور بسیار زیبا و دارای آثار باستانی بسیار کهن و جاذبه های طبیعی فراوان است اما متاسفانه هیچ سایتی در اینترنت ننوشته بود که هوای ایران اینقدر آلوده است بطوریکه همه چیز خاکستری دیده می شود.

در ایران وقتی هوا آلوده می شود، مسئولین جلسه می گیرند و مردم نیز شلغم می خورند و منتظر آمدن باد می نشینند و البته خیلی ها هم منتظر نمی شینند و گازش را می گیرند و می روند شمال تا در آنجا با خیال راحت قلیان بکشند.

راستی گفتم شلغم، در ایران این میوه در فصل سرد به فراوانی یافت می شود و ایرانیها علاقه ی زیادی به مصرف آن دارند. با این وجود شلغم بوی خوبی ندارد و خودش منبع آلودگی هوا محسوب می شود اما به شدت در میان ایرانیها طرفدار دارد و من نمی دانم چرا ایرانیها که از عصاره ی هر چیزی شامپو می سازند؛ تا بحال به فکر ساختن شامپو از شلغم نیفتاده اند.

در ایران وقتی هوا آلوده است همه ی گروهها سنی و اقشار مختلف در معرض خطر هستند به جز یک سری از آنها که دانش آموزان دبیرستانی هستند و وقتی که هوا آلوده است شما می توانید آنها را ببینید که در خیابان راست راست راه می روند و یک ذره هم آلودگی بر روی آنها تاثیری ندارد.

در این بین یک گونه ی ناشناخته ای هم از ایرانیها موسوم به (همیشه آنلاین ها) نیز وجود دارند و در حالی که در همین هوای آلوده “هیبیب هورا” کِشان سلفی می گیرند، عکسهای خود را در اینترنت، تلگرام و… به اشتراک می گذارند و سعی دارند تا به همه نشان دهند که هوا حسابی ته اش است.

راستی اگر به ایران سفر کردید هیچوقت در روزهایی که هوا آلوده است سوار تاکسی نشوید و اگر هم شدید هیچوقت در مورد کرایه ی تاکسی با راننده بحث نکنید چون در اینصورت ممکن است مجبور شوید اندازه ی یک دور کامل ویل دورانت به صحبتها و تحلیل های آقای راننده ی تاکسی در مورد ترافیک و انتخابات و فساد مالی و گلوبال وارمینگ و گازهای گلخانه ای و اثر و ارتباط آن بر آلودگی هوای تهران گوش کنید و آخرش هم به این نتیجه برسید که ” اینا همش کار خودشونه”.

این توصیه ای است که شما هرگز آن را در هیچ راهنمای سفری پیدا نمی کنید.

ثبت ديدگاه
عنوان