۷:۴۱ ب.ظ ۱۳۹۶-۰۶-۰۳

کارگران مشغول مرگند!

 قورباغه ات را ول کن!

جنون پرکاری در ژاپن به حدی است که افراد وقتی می‌خواهند از کار زیاد خودکشی کنند، دیگر نامه خودکشی نمی‌نویسند. چون می‌دانند که اگر مشغول شوند، تا یک رمان 500 صفحه ای ننویسند ول کن نیستند. بخش اعظمی از ادبیات ژاپن مرهون همین نامه‌های خودکشی است.

نویسنده:

راه راه: کاروشی (Karōshi (過労死)) :

خوب می­دانم که در این صفحه طنز، هر چه بگویم، شما باور نخواهید کرد که واژه کاروشی واقعا در زبان ژاپنی به معنای مرگ ناشی از کار زیاد است! ولی به جان مادرِ “جیمی ویلز” بنیانگذار ویکی‌پدیا، همین معنی را می‌دهد! کاروشی از دو واژه ژاپنی “کار”، به معنای شیء و ابزار و “شی”به معنای کار تشکیل شده است! این کلمه وقتی استفاده می‌شود که کار، دلیل و ابزاری است که باعث مرگ ناگهانی فرد می‌شود.

جنون پرکاری در ژاپن به حدی است که افراد وقتی می‌خواهند از کار زیاد خودکشی کنند، دیگر نامه خودکشی نمی‌نویسند. چون می‌دانند که اگر مشغول شوند، تا یک رمان ۵۰۰ صفحه ای ننویسند ول کن نیستند. بخش اعظمی از ادبیات ژاپن مرهون همین نامه‌های خودکشی است.

طبق آمارِ دولت ژاپن، هر ساله در اثر کار، از هر ۵ کارمند ژاپنی یک نفر می­میرد. یعنی در یک دفتر کار پنج نفره، کارمندان امروز که خداحافظی می‌کنند، برای فردا مطمئن هستند که یکی‌شان نخواهد آمد، برای همین همیشه در کیفشان، لباس مشکی، خرما و بنرِ تسلیتِ “گلچین روزگار، عجب خوش سلیقه است” همراه دارند.

برای کاهش سطح تلفات ناشی از کار زیاد، “شینزو­ آبه” نخست وزیر ژاپن، به شدت به دنبال رواج فرهنگ تن­پروری بوده و مشغول تالیف کتابی با عنوان، “قورباغه‌ات را تف کن” می باشد. او برای نوشتن این کتاب روزی ۲۲ ساعت تحقیق و مطالعه می‌کند و تا کنون ۲۳ جلد از آن را نوشته است. بعید نیست به زودی خودش “کاروشی” بزند.

 

مراجع:

۱-از کار تا کاروشی نوشته زنده­یاد نیشی­مورا

۲-پرونده پزشکی قانونی دکتر تازه در گذشته

۳-جلد ۶۱۳ ام از خاطرات روزانه آبدارچی شینزوآبه

 

✅منتشر شده در «آزاد راه»- دوم شهریور ۱۳۹۶

به این مقاله چندامتیاز می دهید؟
[تعداد: 0    میانگین: 0/5]

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک در  
اطلاع از

راه راه: همزمان با چهارمین سالروز انتشار تیتر «امضای کری تضمین است» در روزنامه شرق، باشگاه طنز انقلاب اسلامی دومین دوره جشنواره طنز «امضای کری تضمین است» را برگزار می‌کند.

در فراخوان این جشنواره آمده است:

اکنون که «این ۹۸ همون ۹۸ی شد که می‌خواست» و حال که «ابرها به پایین خود نگاه می‌کنند برای باریدن» و در روزهایی که «بنزین دونرخی دیگر فسادزا نیست» و در شرایطی که «درخت برجام بجای گلابی، بنزین سه هزارتومنی آورد» به استقبال چهارمین سالروز انتشار تیتر تاریخی «امضای کری تضمین است» می‌رویم.

دومین جشنواره طنز «امضای کری تضمین است» تضمینی است برای ماندگاری این مقطع درخشان و چشم‌نواز در تاریخ روشنفکری ایران. با ارسال آثار طنز خود ما را در این امر سترگ یاری کنید.

آثار خود را در قالبها و موضوعات زیر برای دبیرخانه جشنواره ارسال کنید.
موضوعات:

۱٫ امضای کری تضمین است

۲٫ غربزدگی

۳٫ روشنفکری

۴٫ سلبریتی‌ها و آقازاده‌ها

۵٫ برجام

۶٫ عهدشکنی آمریکا و اروپا

۷٫ تجملگرایی و مصرف‌زدگی

۸٫ دلار ۴۲۰۰ تومانی

قالبها:

۱٫ شعر طنز

۲٫ نثر طنز

۳٫ کارتون و کاریکاتور

۴٫ موسیقی و پادکست طنز

۵٫ دابسمش و دوبله طنز

۶٫ موشن‌گرافیک و کلیپ طنز

۷٫استند آپ

 

شرایط ارسال اثر: ارسال اثر در تمامی بخش ها برای افراد آزاد است و محدودیتی در تعداد آثار ارسالی وجود ندارد.

ارسال مشخصات فردی و شماره تماس الزامی است.

ویدئوی استند آپ باید یک نفره و بین ۲ تا ۴ دقیقه باشد

کلیپ و موشن گرافیک طنز بین ۲ تا ۵ دقیقه باشد

مهلت ارسال:

۲۲ آذر ۹۸

 نحوه ارسال:

آی‌دی emzaye_kerry@ در پیامرسانهای بله، ایتا و تلگرام.

به نفرات برتر در هر حوزه علاوه بر کمپوت گلابی، جایزه نقدی نیز تعلق خواهد گرفت.
زمان برگزاری اختتامیه نیمه اول دی ماه خواهد بود.

به این مقاله چندامتیاز می دهید؟
[تعداد: 14    میانگین: 3.8/5]