برده داری

۱۲:۵۳ ق.ظ ۱۳۹۸-۰۷-۱۸

درباره اظهار نظر  شبکه انگلیسی بی بی سی فارسی در باره برده‌داری در دنیا

برده هم برده‌های قدیم

همش نگران برافتادن نظام ارباب-رعیتی شاهنشاه آریامهر و پدرشون رضاخان بودم که با این گزارش خیالم راحت شد که حداقل یه چیزی از شاهنشاه آریامهر گذاشتند بمونه!

نویسنده:

راه راه: شبکه انگلیسی بی بی سی فارسی در گزارشی ایران و افغانستان را جزو کشورهای اول فهرست برده‌داری در دنیا معرفی کرد. این شبکه با نشان دادن تصاویری از کودکان کار و رزمندگان نوجوانی مانند شهید مهرداد عزیزاللهی مدعی شد ایران و افغانستان به خاطر همین چیزها در صدر این فهرست هستند. این اقدام این شبکه انگلیسی باعث واکنش‌های فراوانی در فضای مجازی شد.

یکی از کاربران با نام کاربری «فسیل توی پرانتز عاشق ولیعهد رضا پهلوی»، ضمن اظهار خوشحالی از این گزارش نوشت: من توی این ۴۰ سال که از ایران رفتم همش نگران برافتادن نظام ارباب-رعیتی شاهنشاه آریامهر و پدرشون رضاخان بودم که با این گزارش خیالم راحت شد که حداقل یه چیزی از شاهنشاه آریامهر گذاشتند بمونه!

یکی دیگر از کاربران با نام «انقلاب ۵۷» با واکنش به کاربر قبلی نوشت، آخه فسیل چرا تو این قدر نفهمی؟! این گزارش بی بی سی جانبدارانه است و به کوری چشم تو و امثال تو بعد بیرون انداختن شاه، هر چی ارباب و خان و خان‌باجی بود هم همون بهمن ۵۷ ریختیم توی جوب.

کاربر دیگر با نام کاربری مستعار رزمنده نوشت: ببین آبجی مثل این که شما اصلا درباره جنگ و رزمندگان چیزی نمیدونی؟! نوجوون های زیر سن قانونی توی جبهه‌ها با دست بردن توی شناسنامه‌شون مأمورین اعزام رو سر کار می‌ذاشتند اونوقت تو داری میگی بقیه اونا رو سر کار گذاشتند؟! خود بنده هر چی اصرار کردم من رو نبردن تا این که هم توی شناسنامه‌ام دست بردم و هم امضای پدرم رو جعل کردم و اونا رو گذاشتم سرکار.

یکی دیگر از کاربران با نام مستعار«جهانگرد» نوشت: مثل این که شما حواست نیست همین الان توی خیابون‌های اروپای مدرنتون زن و مرد رو توی ویترین گذاشتن کرایه میدن اونوقت تو داری میگی ایران اینجوریه؟! مجری دقت کن! این نونها خوردن نداره از ما گفتن بود.

یکی دیگر از کاربران با نام «شیفته، توی پرانتز سینه خیز تا آمریکا»،  نوشت این بود آرمان‌های ما؟! این بود بود امید ما؟ این بود آخر و عاقبت پیاده‌سازی دموکراسی توی افغانستان؟ ببین ما روی دیوار کی یادگاری نوشتیم. آمریکا بعد اون همه کشت و کشتار و هزینه و خونریزی الان کاری کرده که افغانستان در صدر کشورهای برده‌داریه؟

کاربر دیگر با نام «آلبانی، لیبرتی، همین حوالی، توی پرانتز جانم فدای آرمان‌های سازمان و رهبر سازمان تا ابد به کوری چشم بقیه مرگ بر کمونیسم مرگ بر تحجر مرگ بر همه»، در واکنش به کاربر قبلی نوشت: اصلا هم اینطور نیست و الان افغانستان کلی پیشرفت کرده. رسانه ها هم از ایران به بی بی سی پول دادند که بد افغانستان رو بگه وگرنه مگه میشه آمریکا بره یه جایی و اونجا آباد نشه؟ بی بی سی منتظر باش تا منفجرت کنم. زنده باد سازمان زنده باد آرمان، مرگ بر تحجر مرگ بر همه اصلا!

کاربر دیگر با نام مستعار«جوان امروزی» ضمن گذاشتن آدمک خنده زیر نوشته قبلی نوشت: حالا شما زیاد حرص نخور توی این سن و سال خوبیت نداره واسه قلبت هم ضرر داره، کاربر قبلی را به آرامش فراخواند!

کاربر دیگر با نام «یک معلم تاریخ» با نشان دادن اسناد برده‌داری و جنایات انگلیس در طول تاریخ در این زمینه، نوشت: بی بی سی اگر راست می گه و هدفش آگاهی مردمه اینها رو نشون بده.

کاربر دیگر به نام «رها در انگلیس» در پاسخ به معلم تاریخ نوشت: اونوقت پول ما کارکنان بی بی سی رو ننه آقای تو میدن؟! عقل هم خوب چیزیه!

 گفتنی است واکنش ها به این گزارش شبکه انگلیسی بی بی سی همچنان ادامه دارد و اگر حالش را دارید ادامه اش را خودتان بروید بخوانید…!

به این مقاله چندامتیاز می دهید؟
[تعداد: 5    میانگین: 4/5]

1
دیدگاه بگذارید

avatar
1 نظر دادن ها
0 پاسخهای موضوعی
0 دنبال کنندگان
 
پرواکنش ترین نظر
پرطرفدارترین نظرسنجی
1 نظر نویسندگان
ابراهیم کاظمی نوشتن نظرات اخیر
  اشتراک در  
جدیدترین قدیمی ترین بیشتر رای دادند
اطلاع از
ابراهیم کاظمی
مهمان
ابراهیم کاظمی

خیلی عالی

راه راه: همزمان با چهارمین سالروز انتشار تیتر «امضای کری تضمین است» در روزنامه شرق، باشگاه طنز انقلاب اسلامی دومین دوره جشنواره طنز «امضای کری تضمین است» را برگزار می‌کند.

در فراخوان این جشنواره آمده است:

اکنون که «این ۹۸ همون ۹۸ی شد که می‌خواست» و حال که «ابرها به پایین خود نگاه می‌کنند برای باریدن» و در روزهایی که «بنزین دونرخی دیگر فسادزا نیست» و در شرایطی که «درخت برجام بجای گلابی، بنزین سه هزارتومنی آورد» به استقبال چهارمین سالروز انتشار تیتر تاریخی «امضای کری تضمین است» می‌رویم.

دومین جشنواره طنز «امضای کری تضمین است» تضمینی است برای ماندگاری این مقطع درخشان و چشم‌نواز در تاریخ روشنفکری ایران. با ارسال آثار طنز خود ما را در این امر سترگ یاری کنید.

آثار خود را در قالبها و موضوعات زیر برای دبیرخانه جشنواره ارسال کنید.
موضوعات:

۱٫ امضای کری تضمین است

۲٫ غربزدگی

۳٫ روشنفکری

۴٫ سلبریتی‌ها و آقازاده‌ها

۵٫ برجام

۶٫ عهدشکنی آمریکا و اروپا

۷٫ تجملگرایی و مصرف‌زدگی

۸٫ دلار ۴۲۰۰ تومانی

قالبها:

۱٫ شعر طنز

۲٫ نثر طنز

۳٫ کارتون و کاریکاتور

۴٫ موسیقی و پادکست طنز

۵٫ دابسمش و دوبله طنز

۶٫ موشن‌گرافیک و کلیپ طنز

۷٫استند آپ

 

شرایط ارسال اثر: ارسال اثر در تمامی بخش ها برای افراد آزاد است و محدودیتی در تعداد آثار ارسالی وجود ندارد.

ارسال مشخصات فردی و شماره تماس الزامی است.

ویدئوی استند آپ باید یک نفره و بین ۲ تا ۴ دقیقه باشد

کلیپ و موشن گرافیک طنز بین ۲ تا ۵ دقیقه باشد

مهلت ارسال:

۲۲ آذر ۹۸

 نحوه ارسال:

آی‌دی emzaye_kerry@ در پیامرسانهای بله، ایتا و تلگرام.

به نفرات برتر در هر حوزه علاوه بر کمپوت گلابی، جایزه نقدی نیز تعلق خواهد گرفت.
زمان برگزاری اختتامیه نیمه اول دی ماه خواهد بود.

به این مقاله چندامتیاز می دهید؟
[تعداد: 17    میانگین: 3.8/5]