منتخب ویژه نامه مجله نوروزی راه راه/10
مروری بر واکنش های جهانی علیه لغو کنسرت ها(با تأکید بر مشهد!)

راه راه: لغو بالغ بر ۱۰ کنسرت (با تأکید بر مشهد!) از اهم مایه های شرمساری در سال ۹۵ بود که کام جامعه هنری را طوری تلخ کرد که شیرینی بیش از هزارتا کنسرت لغو نشده را کوفت نمود! قضیه داشت تبدیل به یک بزن بزن اساسی میشد که نشد. یعنی میشد، منتها دادستانی، دل و دماغ دهن به دهن گذاشتن با مقامات دولتی را نداشت، دعوا زود تمام شد. مروری بر واکنشهای مقامات اهل دل دولت و اصحاب هنر در اینباره خالی از لطف نیست:

-وزیر (سابق) فرهنگ: «مجوز به آلبوم “خسرو” ی آواز ایران پیام روشنی دارد.» منتها به عمر وزارتم قد نداد که بقیه اش را بگویم ببینید چی چی هست پیام روشن اش!

-خود «خسرو»ی آواز، خواننده مستقل: اینها هزار و چهارصد سال است که یا کنسرتهای مرا لغو میکنند یا سیمش را انگولک می کنند. نمونه آخرش همین کنسرت استانبول (با تأکید بر مشهد!) که دولت ترکیه لغو کرد. تور جهانی ام نصفه نیمه ماند. درد بگیرید!

– شهره سلطانی: مال ما که خیلی چسبید، لطفا وقتش را زیاد کنید.

– حامد پ. خواننده مجلسی: متأسفانه هنرمندان این مرز و بوم علی رغم پویایی و کارایی مثال زدنی در افزایش آن «نشاط» مدنظر وزیر، تاکنون امکان برخورداری از یک بیمه تکمیلی الکی را هم نداشته اند. به شخصه بعد از چندین جراحی زیبایی «حنجره»، شدم این که میبینید، اما کمرم تاشد ها!

-صالحی امیری، وزیر(بعدی) ارشاد: «خود اجتهادی در موسیقی ممنوع». علی آقا شما هم اگر دل و قلوه ی من را داشتی و از خودت «خود اجتهادی در صدور ممنوعیت برای خود اجتهادی» صادر میکردی، الآن وزیر بودی.

– محسن طراز، آهنگساز، ترانه سرا و خواننده: خیر نبیند آن داداش مان که با حرکات موزونش در ته سالن باعث شد لغوم کنند.
بابا جان من خودم معمولا فاز افسردگی دارم، اصن با«نشاط» نزدم تا حالا. چه جوری حرکات موزونت آمد؟

-خواننده محبوب نسل جوان: آقا وسط واکنش ها مصدع شدم، بیمارستان بچه ی من را عوض طلبی که دارد گروگان گرفته، پول ندارم بچه را مرخص کنم، جایی؟ کسی؟ آشنایی؟ چیزی؟

-بابک ته حس، خواننده معروف پاپ: جناب وزیری که فرمودید افزایش کنسرت های سنتی باعث افزایش «نشاط» در جامعه میشود، به استحضار میرسانم که هر چقدر زور بزنید با کمانچه کیهان کلهر نمیشود رقصید!! زور نزن آقا…
اصلا هم معلوم نیست، دعوایتان با مشهد به خاطر آن امام جمعه«یه سری را ضایع کن» بوده!!

-خواننده زیر زمینی نسل نوجوان: من امروز فردا دعوت میشوم برای تیتراژ ماه عسل، همه چیز اتومات حل میشود.

-آرتا شیار، خواننده در صف مجوز: اصلا من هم در اعتقاد به بیخود بودن مسکن مهر با دولت همسو هستم. چیه این طرحها؟!
پیشنهاد میدهم طرح «استودیوی مهر» را برای خواننده ها پیگیر باشید.

-آرمان ضد، خواننده انتقادی: زن من گذاشته رفته/ صدام دیگه دررررر نمیاد/ تو میگی «لغو»/ اجرای من سه تا کشته داده/ همه با گریه واسم سوت می زنن/ تو میگی «لغو»/ انقده که شهر هرت شده/ همه حتی من، یه خواننده شدیم/ تو میگی «لغو»/ این سیگاره تموم شه واست میگم/ کرسنت و تحریم و انزوا، گرونی و رکود و دود ماشینا/ همه حل شد رفت، تو بگو «لغو»…

ثبت ديدگاه
عنوان