۱۰:۵۹ ق.ظ ۱۳۹۸-۰۴-۰۶

محمدعلی‌شاه و مشروطه

آدم کشتن!

درحالی که به خارش نواحی شکم ادامه و با خمیازه لوزه‌المعده همایونی را نمایش می‌داد، به سمت پنجره رفت. تصمیم گرفت حالا که دهانش باز است یک چیزی بگوید که حیف نشود. فلذا گفت: این هوا جان می‌دهد برای آدم کشتن

نویسنده:

راه راه: سوم تیر ۱۲۸۷ محمدعلی‌شاه در حالی پهلوی چپ همایونی را از روی تخت بلند کرد که هنوز آثار قولنج ناشی از به توپ بستن مجلس در دنده‌ها و ستون فقراتش مشهود بود.
درحالی که به خارش نواحی شکم ادامه و با خمیازه لوزه‌المعده همایونی را نمایش می‌داد، به سمت پنجره رفت. تصمیم گرفت حالا که دهانش باز است یک چیزی بگوید که حیف نشود. فلذا گفت: این هوا جان می‌دهد برای آدم کشتن. وی برای اینکه سناریوی جذاب به توپ بستن مجلس را تکمیل کند تا هیچ کس جرأت استعمال کلمه مشروطه را در محضر همایونی نداشته باشد، این کلمه را به فهرست واژگان بی‌تربیتی اضافه نمود و همانطور که به تقاضای شکمش جهت خاریده شدن پاسخ می‌داد، تصمیم گرفت یکی دو تا مشروطه خواه را بفرستد پیش بقیه مشروطه خواه‌ها تا حساب کار دست آن یکی بقیه‌ها بیاید.
حالا نه اینکه محمدعلی شاه از مشروطه بدش بیایدها؛ نه! فقط یکم چندشش می‌شد. این بود که بر آن شد میرزا جهانگیرخان صوراسرافیل و ملک المتکلمین و یکی دو نفر دیگر را بزند نفله کند.
القصه؛ این میز و مقام‌ها به کسی وفا نمی‌کند، یک پسر بچه ۱۲ ساله را آوردند گذاشتند جایش.
البته آن موقع‌ها که بچه‌ها اینجوری سوسول‌طور بار نمی‌آمدند. از همان بدو تولد یک فروند سیبیل چخماقی پشت لبشان بود و تارهای صوتی‌شان به قرتی بازی اعتقادی نداشت. مردی بودند از اولش. البته فرهنگ و پوشش و این چیزها هم بی‌تأثیر نبود…
مثلا اگر این شلوار راحتی فاق کوتاه‌ها آن موقع‌ها هم مد بود، احمدشاه که هیچ، اسکندرمقدونی هم نهایتا می‌توانست از بندانداز محله وقت آرایشگاه بگیرد نه اینکه دوره بیفتد تخت جمشید آتش بزند.
در آن زمان حتی زنان سر “ابروی کی پرپشت تره…من من من من” رقابت جدی داشتند چه برسد به مردان. فلذا پسر دوازده ساله آن موقع خیلی هم مناسب پادشاهی بود و شاید اگر موچین اختراع نشده بود، الان شاهد مردان بیشتری در کوچه و خیابان بودیم.

به این مقاله چندامتیاز می دهید؟
[تعداد: 4    میانگین: 3.8/5]

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک در  
اطلاع از

راه راه: همزمان با چهارمین سالروز انتشار تیتر «امضای کری تضمین است» در روزنامه شرق، باشگاه طنز انقلاب اسلامی دومین دوره جشنواره طنز «امضای کری تضمین است» را برگزار می‌کند.

در فراخوان این جشنواره آمده است:

اکنون که «این ۹۸ همون ۹۸ی شد که می‌خواست» و حال که «ابرها به پایین خود نگاه می‌کنند برای باریدن» و در روزهایی که «بنزین دونرخی دیگر فسادزا نیست» و در شرایطی که «درخت برجام بجای گلابی، بنزین سه هزارتومنی آورد» به استقبال چهارمین سالروز انتشار تیتر تاریخی «امضای کری تضمین است» می‌رویم.

دومین جشنواره طنز «امضای کری تضمین است» تضمینی است برای ماندگاری این مقطع درخشان و چشم‌نواز در تاریخ روشنفکری ایران. با ارسال آثار طنز خود ما را در این امر سترگ یاری کنید.

آثار خود را در قالبها و موضوعات زیر برای دبیرخانه جشنواره ارسال کنید.
موضوعات:

۱٫ امضای کری تضمین است

۲٫ غربزدگی

۳٫ روشنفکری

۴٫ سلبریتی‌ها و آقازاده‌ها

۵٫ برجام

۶٫ عهدشکنی آمریکا و اروپا

۷٫ تجملگرایی و مصرف‌زدگی

۸٫ دلار ۴۲۰۰ تومانی

قالبها:

۱٫ شعر طنز

۲٫ نثر طنز

۳٫ کارتون و کاریکاتور

۴٫ موسیقی و پادکست طنز

۵٫ دابسمش و دوبله طنز

۶٫ موشن‌گرافیک و کلیپ طنز

۷٫استند آپ

 

شرایط ارسال اثر: ارسال اثر در تمامی بخش ها برای افراد آزاد است و محدودیتی در تعداد آثار ارسالی وجود ندارد.

ارسال مشخصات فردی و شماره تماس الزامی است.

ویدئوی استند آپ باید یک نفره و بین ۲ تا ۴ دقیقه باشد

کلیپ و موشن گرافیک طنز بین ۲ تا ۵ دقیقه باشد

مهلت ارسال:

۲۲ آذر ۹۸

 نحوه ارسال:

آی‌دی emzaye_kerry@ در پیامرسانهای بله، ایتا و تلگرام.

به نفرات برتر در هر حوزه علاوه بر کمپوت گلابی، جایزه نقدی نیز تعلق خواهد گرفت.
زمان برگزاری اختتامیه نیمه اول دی ماه خواهد بود.

به این مقاله چندامتیاز می دهید؟
[تعداد: 14    میانگین: 3.8/5]