۳:۲۲ ب.ظ ۱۳۹۹-۰۳-۰۳

نگاهی به کاریکاتورها و کارتون های مشهور جهان (۱)

آستین، کُت، جیب

بنابه همان بستر جهان بینی تاحدودی کمونیستی باید توقع داشت که یکی از دغدغه‌های کزوبوکین، دعوای بین طبقه کارگر و طبقه بورژوا باشد؛ در این کار هم آدم سمت راست نماد طبقه مستضعف جامعه و آدم سمت چپ نماد طبقه ی مرفه و سرمایه‌دار است

نویسنده:

راه راه:  این کارتون اثری از یوری کزوبوکین کارتونیست روسی- اوکراینی است. وی از بزرگترین کارتونیستهایی است که با وجود درک عمیق از امور و مشکلات اجتماعی در حوزه‌ی کاریکاتورهای نمایشگاهی بسیار درخشان است. دلیل این سخن هم تعدد بسیار زیاد جوایزی است که او از جشنواره‌های مختلف دریافت کرده است.
با توجه به محیط زیست وی که اروپای شرقی و شوروی بوده است، نباید از رگه های جهان بینی کمونیستی در آثارش تعجب کرد.
از ویژگی‌های ممتاز آثار یوری کزوبوکین قوت در محتوا و سوژه‌های آثار و در عین حال کیفیت بالای فرم و پرداخت درست، به اندازه، باوسواس و زیبای آثارش را می‌توان نام برد.
برای بررسی این اثر باید به چند سوال پاسخ داد.

مخاطبین اثر چه کسانی هستند؟

قاعدتاً این کار از نمونه‌های آثار نمایشگاهی است و نمی‌توان مانند یک کاریکاتور مقاله‌ای از عموم مخاطبان توقع داشت که ارتباط سهلی با این کار داشته باشند.

نماد ها و سمبلهایی که استفاده شده اند، کدامند؟
بنابه همان بستر جهان بینی تاحدودی کمونیستی باید توقع داشت که یکی از دغدغه‌های کزوبوکین، دعوای بین طبقه کارگر و طبقه بورژوا باشد؛ در این کار هم آدم سمت راست نماد طبقه مستضعف جامعه و آدم سمت چپ نماد طبقه ی مرفه و سرمایه‌دار است. به همین ترتیب وصله، ریش غیر آن کادر، کت شلوار و پالتو، از این کلاه گندها، پاپیون، یقه سفید و… را نیز می‌توان نمادهایی از این دو قشر دانست.
“کمک به پوشیدن پالتو” هم به عنوان خدمت رسانی توام با احترام در نظر می‌آید.

چه جزئیاتی در کار باعث ایجاد شوخی شدن؟
اگر واژه “شوخی” به معنای “کمیک” بودن کار است، شاید در کارهای کزوبوکین کمتر «شوخی» دیده شود و عمده کارهای وی در گونه‌ی «طنز تلخ» محسوب می‌شود. اما بنظرم آنچه که مایه‌ی طنز را ایجاد کرده، همزمانی «خدمت توام با احترام» از قشر ضعیف به قشر سرمایه‌دار و در عین حال «دستبرد موذیانه»ی سرمایه‌دار به جیب قشر ضعیف است. خدمت در مقابل دزدی حقیقتی تلخ و طنزگونه است.

از چه تکنیکهایی در کار استفاده شده؟

در خصوص هاشورهایی که هنرمند به کار برده می‌شود گفت، کار زائدی نکرده بلکه با ایجاد بافت توانسته تفاوت مثلاً پالتو، کت شلوار اعیانی و لباس مندرس و فقیرانه را نشان دهد. و نیز این بافتها و هاشورها موجب وحدت و یکپارچگی کلی در اثر شده است اما در تکنیک انتقال محتوا، از «اصل متناقض نما» استفاده شده است. یعنی تضاد بین دو نشانه. یک نشانه ای که به کار رفته، لباس شیک و مختص طبقه بورژوا و درعین حال لباس مندرس آدم راستی، مختص طبقه فقیر و کارگر است. نشانه ی دیگر که به کار رفته است و با نشانه اولی متضاد است، دست در جیب کردن به معنای دزدی ست. علی القائده، طبقه نو کیسه بورژوا نباید نیازی به پول فقرا داشته باشد. نشان دادن همین اصل متناقض، ایجاد طنزی تلخ کرده است و کارتونیست به نحو احسنت از این موقعیت استفاده کرده.

به این مقاله چندامتیاز می دهید؟
[تعداد: 1    میانگین: 5/5]

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک در  
اطلاع از

راه راه: همزمان با چهارمین سالروز انتشار تیتر «امضای کری تضمین است» در روزنامه شرق، باشگاه طنز انقلاب اسلامی دومین دوره جشنواره طنز «امضای کری تضمین است» را برگزار می‌کند.

در فراخوان این جشنواره آمده است:

اکنون که «این ۹۸ همون ۹۸ی شد که می‌خواست» و حال که «ابرها به پایین خود نگاه می‌کنند برای باریدن» و در روزهایی که «بنزین دونرخی دیگر فسادزا نیست» و در شرایطی که «درخت برجام بجای گلابی، بنزین سه هزارتومنی آورد» به استقبال چهارمین سالروز انتشار تیتر تاریخی «امضای کری تضمین است» می‌رویم.

دومین جشنواره طنز «امضای کری تضمین است» تضمینی است برای ماندگاری این مقطع درخشان و چشم‌نواز در تاریخ روشنفکری ایران. با ارسال آثار طنز خود ما را در این امر سترگ یاری کنید.

آثار خود را در قالبها و موضوعات زیر برای دبیرخانه جشنواره ارسال کنید.
موضوعات:

۱٫ امضای کری تضمین است

۲٫ غربزدگی

۳٫ روشنفکری

۴٫ سلبریتی‌ها و آقازاده‌ها

۵٫ برجام

۶٫ عهدشکنی آمریکا و اروپا

۷٫ تجملگرایی و مصرف‌زدگی

۸٫ دلار ۴۲۰۰ تومانی

قالبها:

۱٫ شعر طنز

۲٫ نثر طنز

۳٫ کارتون و کاریکاتور

۴٫ موسیقی و پادکست طنز

۵٫ دابسمش و دوبله طنز

۶٫ موشن‌گرافیک و کلیپ طنز

۷٫استند آپ

 

شرایط ارسال اثر: ارسال اثر در تمامی بخش ها برای افراد آزاد است و محدودیتی در تعداد آثار ارسالی وجود ندارد.

ارسال مشخصات فردی و شماره تماس الزامی است.

ویدئوی استند آپ باید یک نفره و بین ۲ تا ۴ دقیقه باشد

کلیپ و موشن گرافیک طنز بین ۲ تا ۵ دقیقه باشد

مهلت ارسال:

۲۲ آذر ۹۸

 نحوه ارسال:

آی‌دی emzaye_kerry@ در پیامرسانهای بله، ایتا و تلگرام.

به نفرات برتر در هر حوزه علاوه بر کمپوت گلابی، جایزه نقدی نیز تعلق خواهد گرفت.
زمان برگزاری اختتامیه نیمه اول دی ماه خواهد بود.

به این مقاله چندامتیاز می دهید؟
[تعداد: 17    میانگین: 3.8/5]