فرار شاه

۱۲:۱۷ ق.ظ ۱۳۹۷-۱۱-۲۴

پیرامون اقدامات درخشان اعلیحضرت نیم‌پهلوی و واکنش وی به آن اقدامات

احساس تَرک

عده ای از مردم ورامین در اعتراض به دستگیری آیت الله خمینی به خیابان ها ریختند اعلیحضرت فرمودند مبادا مردم را با دستگیری و شکنجه اذیت کنید، با مسلسل مسئله را حل کنید!

نویسنده:

راه راه: کنسرسیوم نفتی: در اواخر بهمن ۱۳۳۲ نمایندگان کمپانی‌های بزرگ نفت آمریکا، شرکت نفت انگلیس و شرکت‌های فرانسوی و هلندی، بدون حضور نماینده ایران، در لندن گرد هم آمدند و درباره تقسیم نفت ایران به توافق رسیدند. در هنگام طرح کنسرسیوم، اعلیحضرت از مجلس خواست بدون اتلاف یک دقیقه آن را تصویب کند.
اعلیحضرت همایونی به زمان و وقت شناسی بسیار اهمیت می داد!

اصلاحات ارضی: در سال ۱۳۴۰ قانونی در مجلس تصویب شد که براساس آن قرار بود هر زمین‌دار یک دانگ از زمین‌های خود را برای خود نگه دارد و ۵ دانگ آن را بین کشاورزان تقسیم کند. این طرح که توسط امریکایی‌ها تدوین شده بود مورد حمایت کندی و جانسون قرار گرفت و برای اجرا شدن این طرح، کاخ سفید تمایل خود را به نخست‌وزیری علی امینی نشان داد و کشاورزی ایران نابود شد.
اعلیحضرت با زرنگی این مشکل را چاره کرد، نفت بیشتر داد به آمریکا به جایش خودروی لوکس خرید!

کاپیتولاسیون: در مقابل تصویب کاپیتولاسیون همه مردم احساس حقارت میکردند، اعلحیضرت فرمودند مهم نیست عادت میکنند! گفته می شود اگر شاه ایران یک سگ آمریکایی را زیر میگرفت، آمریکایی ها شاه ایران را… اما اگر یک سگ آمریکایی، شاه ایران را تکه پاره هم میکرد باید برایش بلیط فرست کلاس میگرفتند تا برود در کشورش و در شهرش و در خانه‌اش و در اتاق خودش به کار بدی که کرده فکر کند!
چون اعلیحضرت اهل این حرف ها نبود که بخواهد یک سگ آمریکایی را زیر بگیرد، پس دید مشکلی نیست!

تظاهرات: عده ای از مردم ورامین در اعتراض به دستگیری آیت الله خمینی به خیابان ها ریختند اعلیحضرت فرمودند مبادا مردم را با دستگیری و شکنجه اذیت کنید، با مسلسل مسئله را حل کنید!

سفر درمانی: اعلیحضرت همایونی جهت درمان از کشور خارج شد. کارشناسان امر، هنوز هم خروج اعلیحضرت با ۳۵ میلیارد دلار و ۳۸۴ چمدان را تعجب برانگیز میدانند!
اعلیحضرت با رد کردن هرگونه گمانه زنی بی‌موردی درباره دزدی، گفت: به زودی بر میگردم و این ها هم بخاطر درمان خاص همایونی میباشد، چون دکترهای آنجا کارتخوان ندارند، نگران نباشید!

به این مقاله چندامتیاز می دهید؟
[تعداد: 0    میانگین: 0/5]

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک در  
اطلاع از

به این مقاله چندامتیاز می دهید؟
[تعداد: 8    میانگین: 4.3/5]