بزرگداشت اعتصامی
اختر چرخ ادب

در روز بزرگداشت پروین اعتصامی، شاعر بزرگ ایران، مراسمی به منظور معرفی شخصیت استبدادستیز پروین و تبیین اشعار برجسته‌ی او، با حضور تنی چند از مقامات و مدیران برجسته‌ی کشور در سالنی بزرگ برگزار گردید.
در ابتدای این مراسم و به پاس اینکه پروین اعتصامی، اولین شعرش را در هفت سالگی سرود، گروهی از دختران هفت ساله با اجرای هماهنگ سرود آقامون جنتلمنه… یاد این شاعر گرانقدر را گرامی داشتند.
پس از آن، برای اولین بار گروه فرشتگان تک‌نواز روی صحنه رفته و چند ترک را به صورت پلی‌بک اجرا نمودند. خواننده این گروه نیز به منظور نکوداشت عکس بدون حجاب پروین، روسری خود را پایین انداخته و قطعاتی را به صورت زنده برای حاضران اجرا کرد.
همچنین، از آنجا که در شعر پروین، از عشق به معنای متعارف آن، خبری نیست و به منظور پرکردن این فقدان، نمایش فاخر «عشق در یک نگاه» با حضور بسیاری از بازیگران عرصه‌ی تئاتر و سینما و همراه با موسیقی تلفیقی سنتی و پاپ روی صحنه رفت.
در ادامه، مراسم اهدای جایزه ادبی پروین برگزار گردیده و از چند تن از بازیگران خانم سینما و تلویزیون تجلیل به عمل آمد. جایزه نفر اول به صورت مشترک به خانم‌ها ترانه علیدوستی، لیلا حاتمی و مهران مدیری اعطا گردید. همچنین از سحر زکریا به عنوان خالق شعرهای یاسمن‌گولا و ادامه دهنده‌ی راه پروین اعتصامی قدردانی گردید.
در انتهای مراسم، نوبت به سخنرانی خانم دکتر متعالی، دکترای ادبیات و استاد دانشگاه رسید که قرار بود ایشان به تبیین شعر اخلاقی و تعلیمی پروین و تقبیح ظلم و ستم به محرومان و فقیران در شعر پروین بپردازد که به دلیل ضیق وقت و گرسنه بودن مهمانان ویژه مراسم، سخنرانی ایشان لغو گردید.

ثبت ديدگاه