۱۱:۴۷ ق.ظ ۱۳۹۷-۱۱-۰۲

الغارات... فی تاریخ الصلاة الادارات

ادای صلاه یا ادای صلاه؟

و چون دور به مستأجر بن مستهجن عباسی رسید حق‌الصلاتی برای کارمندانِ نمازخوان قرارداد. بدین‌‌ترتیب نمازخوانه‌ها پر شد بی‌آنکه نمازخوانی اضافه شود؛ چون عده‌ی کثیری به جای ادای صلاة، ادای صلاة را درمی‌آوردند.

نویسنده:

راه راه: در تاریخ شلغمانی نوشته طبر بن چماقِ تودماغی چنین آمده است: «و چون کار حکومت مسلمین به دست متموّل ابن متأهل عباسی افتاد به وی خبر رساندند که نماز در دارالاداراتِ حکومتی کمرنگ گشتیده است. متموّل که نماز خود را فراموش کرده بود نماز قومِ کارمندیه را فراموش نکرد و امر به بنای دارالصلاتی در دارالاداره را داد. و چون همچنان قلّت نمازخوانان را میدید باز بزرگترش کرد تا جایی که دارالاداره زمین کم آورد. دستور داد تا از طاهر ذوالزمینین که از زمین‌داران عصر خود بود زمین بخرند. انقدر دارالصلاه را بزرگ کرد که از دارالاداره‌ای که تویش بود بزرگتر شد. دیگر مریدان می‌ترسیدند چیزی بگویند مبادا بزرگترش کند.»

اما در کتاب تاریخ مشکل‌گشای جُویدنی نوشته إبنِ أبی جُمهور اسلامی ادامه ماجرا را اینچنین آورده: « و چون دور به مستأجر بن مستهجن عباسی رسید حق‌الصلاتی برای کارمندانِ نمازخوان قرارداد. بدین‌‌ترتیب نمازخوانه‌ها پر شد بی‌آنکه نمازخوانی اضافه شود؛ چون عده‌ی کثیری به جای ادای صلاه، ادای صلاه را درمی‌آوردند. مستأجر عباسی به این حرکتش غَرّه بود و هرکس حرفی از گسترش ریا می‌زد به مستخدم عباسی(این دیگر اسم حاکم نیست. واقعا مستخدم بوده بنده خدا) امر همی‌نمود که بیرون اندازندش.»

برای ادامه این داستان در کتاب «فیه مافیه» چیزی نیامده ولی در کتاب «علیه‌ ما علیه» آمده: «و چون متأخر بن متأسف عباسی در این مسئله ماند امر را به شورا سپرد. شورا پس از یک شُورِ پُرشور قلِّتِ نمازگزاران را از قلّتِ ساعت نماز پنداشتند و دستور به دوساعته کردنِ وقت نماز دادند و ساعاتی به ساعات استراحت جماعت نمازنخوان نیافزود.»

و همینطور در کتاب‌های مختلف درباره سرنوشت قوانین دارالصلاه‌ها مطالب مختلفی‌ست اما جالب‌تر مطلبی‌ست که در کتابی آمده که نام و مشخصات و صفحات آن در دست نیست. در این کتاب آمده: «متورم بن متوسط عباسی به منظور تباه نشدن وقت اداری، دستور داد که در آن دو ساعت در نمازخانه کارهای فرهنگی انجام شود؛ اعم از برگزاری جشنات و همایشات و یادبودات و بزن‌بکوبات و غیره ذلکات. به همین ترتیب هرکس آمد برای بی‌نمازان طرحی نو برانداخت ولی کسی به فکر نمازخوانان نبود.»

 

✅ منتشر شده در نشریه شبستان

به این مقاله چندامتیاز می دهید؟
[تعداد: 1    میانگین: 5/5]

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک در  
اطلاع از

راه راه: همزمان با چهارمین سالروز انتشار تیتر «امضای کری تضمین است» در روزنامه شرق، باشگاه طنز انقلاب اسلامی دومین دوره جشنواره طنز «امضای کری تضمین است» را برگزار می‌کند.

در فراخوان این جشنواره آمده است:

اکنون که «این ۹۸ همون ۹۸ی شد که می‌خواست» و حال که «ابرها به پایین خود نگاه می‌کنند برای باریدن» و در روزهایی که «بنزین دونرخی دیگر فسادزا نیست» و در شرایطی که «درخت برجام بجای گلابی، بنزین سه هزارتومنی آورد» به استقبال چهارمین سالروز انتشار تیتر تاریخی «امضای کری تضمین است» می‌رویم.

دومین جشنواره طنز «امضای کری تضمین است» تضمینی است برای ماندگاری این مقطع درخشان و چشم‌نواز در تاریخ روشنفکری ایران. با ارسال آثار طنز خود ما را در این امر سترگ یاری کنید.

آثار خود را در قالبها و موضوعات زیر برای دبیرخانه جشنواره ارسال کنید.
موضوعات:

۱٫ امضای کری تضمین است

۲٫ غربزدگی

۳٫ روشنفکری

۴٫ سلبریتی‌ها و آقازاده‌ها

۵٫ برجام

۶٫ عهدشکنی آمریکا و اروپا

۷٫ تجملگرایی و مصرف‌زدگی

۸٫ دلار ۴۲۰۰ تومانی

قالبها:

۱٫ شعر طنز

۲٫ نثر طنز

۳٫ کارتون و کاریکاتور

۴٫ موسیقی و پادکست طنز

۵٫ دابسمش و دوبله طنز

۶٫ موشن‌گرافیک و کلیپ طنز

۷٫استند آپ

 

شرایط ارسال اثر: ارسال اثر در تمامی بخش ها برای افراد آزاد است و محدودیتی در تعداد آثار ارسالی وجود ندارد.

ارسال مشخصات فردی و شماره تماس الزامی است.

ویدئوی استند آپ باید یک نفره و بین ۲ تا ۴ دقیقه باشد

کلیپ و موشن گرافیک طنز بین ۲ تا ۵ دقیقه باشد

مهلت ارسال:

۲۲ آذر ۹۸

 نحوه ارسال:

آی‌دی emzaye_kerry@ در پیامرسانهای بله، ایتا و تلگرام.

به نفرات برتر در هر حوزه علاوه بر کمپوت گلابی، جایزه نقدی نیز تعلق خواهد گرفت.
زمان برگزاری اختتامیه نیمه اول دی ماه خواهد بود.

به این مقاله چندامتیاز می دهید؟
[تعداد: 12    میانگین: 4.3/5]