از سبز شدن سبزه زیرپای عده ای تا یک جشن تولد خاص
نطنز ۱۴

راه راه: چهاردهمین شب طنز انقلاب اسلامی با عنوان «نطنز» در سال ۹۷ ، عصر روز گذشته(جمعه) همزمان با حلول ماه رجب در حسینیه هنر برگزار شد. این برنامه که آخرین برنامه ی ماهانه نطنز در سال ۹۷ محسوب میشد و اجراها بیشتر حال و هوای آغاز سال نو را داشت اما در این بین دغدغه های معیشتی مردم هم فراموش نشده بود. این را میشد از دکور کاریکاتوری برنامه فهمید! دکور برنامه، کاریکاتور جوانی با تیشرت I love usa بود که روزنامه ای با تیتر “خلاص شدیم” -مرتبط با زمان تصویب برجام- را در دست گرفته و زیر پایش سبزه ی هفت سین سبز شده بود! این شب طنز یک جشن خاص هم داشت. عوامل نطنز برای استاد علی محمد مودب از شاعران برجسته و مدیرعامل شهرستان ادب یک جشن تولد گرفتند. شعر و نثرخوانی طنز و استندآپ کمدی هم که پای ثابت این محفل صمیمی است، فرصتی را فراهم کرد تا در آخرین روزهای سال دویست سیصد نفر از مردم دو ساعت از ته دل بخندند.
پس از تلاوت قرآن و همخوانی سرود جمهوری اسلامی این برنامه با اجرای علی زکریایی آغاز شد. علی زکریایی از آهنگ مخصوص دعوت از طنزپردازان برای اجرا برنامه رونمایی کرد. این آهنگ را علی نصیرنژاد به سفارش باشگاه طنز انقلاب تنظیم کرده بود.
شعرخوانی طنز مهدی امام رضایی از شاعران کشور، اولین بخش اجراهای این برنامه بود. امام رضایی در شعرش به وضعیت کشور و دولت اشاره کرد که بخش هایی از آن را باهم میخوانیم:
“بیژن”و “اسحاق”و”مسعود”و “جواد” و سایرین
دور هم جمعند، این دولت، “امید”ش گم شد!!
آمده پایین فشار جسم برجام آنقدر
بهر تزریق سرم حتی وریدش گم شده!!!
بعد از شعرخوانی امام رضایی، محمد سلامی دیگر شاعر طنزپرداز اثری درباب وضعیت اقتصادی در دولت تدبیر و امید پرداخت که در ادامه بخش هایی را میخوانیم:
یک زمانی ارز ما هرروز بالا می کشید
هی تورم از فروش نفت می آمد پدید
بود ملت بی کِره، گشنه، شکم‌ها بی لیپید
هه، بگو! ماهم برای انتقامش، با کلید،

چرخ خالی‌بند را از بیخ پنچر می‌کنیم
هرچه را در پنج دیقه گفت باور می کنیم

پس از شعرخوانی از یک مهمان ویژه در این مراسم دعوت شد! کیومرث پوراحمد در مراسم تشییع مرحوم الوند گفته بود: “چهل سال است روی خوشی ندیدیم چون خنده دراین مملکت حرام است”. از وی دعوت شد تا متن سخنرانی اش در مراسم تشییع یک متوفی دیگر را برای همراهان نطنز قرائت کند. شاکرین با زدن صورتک کیومرث پوراحمد اجرای این بخش را به عهده داشت، بخشی از متن سخنرانی پوراحمد را میخوانیم:
«…قبل من گفتن که این روزا روزای خوبی نیست. بله منم با شما هم نظرم ولی ما کجا یه روز خوش تو این مملکت داشتیم؟ به نظر من مرحوم یه منافق کامل بود… اوه اوه… نه عصبانی نشید بابا، مثلا دارم کنایه میزنم، ادامه داره حرفم… آقا ادامه داره… یکی بازماندگان مرحومو بگیره… منظورم اینه که چون خندیدن تو این مملکت جرم و حرامه، مرحومم چون همه رو میخندوند منافقه. حال کردین چه کنایه ای زدم. پایه های رژیمو لرزوندم. من خودم چند وقت پیش مخفیانه جای کش جوراب رو پامو خاروندم، یک ماه تو بازداشت اطلاعاتیا بودم! یا من حتی یادمه یه بار تو مترو یه نفر اومد دید صندلی ها خالیه، کیف کرد تا رفت رو صندلی نشست گرفتن اعدامش کردن چون از خلوتی مترو لذت برده بود…»
بعد از اجرای این بخش، یک کلیپ درباره ی برجام پخش شد. مهدی رضایی اولین استندآپ کمدین این نوبت از شب طنز بود که از همان ابتدای اجرایش خنده را بر لب ها نشاند و چندباری تشویق پی در پی مخاطبان را همراه داشت. رضایی وضعیت اقتصادی کشور، کوپنی شدن و شعار به عقب باز نمیگردیم دولت را سوژه ی استندآپش قرار داده بود.
در ادامه کلیپی طنز از شهید سنجرانی یکی از شهدای مدافع حرم پخش شد که شاید بتوان گفت تقابل اشک ها و لبخندهای حاضران در سالن بود. پس از اتمام کلیپ همراهان نطنز که هنوز از حال و هوای خاص این کلیپ بیرون نیامده بودند، فاتحه ای برای شادی روح مدافعان حرم قرائت کردند.
اخیرا جهانگیری گفته بود تمامی شبهات علیه دولت را میشود پنج دقیقه ای پاسخ داد، بنا به همین حرف عوامل نطنز از وی دعوت کردند تا برای پاسخ پنج دقیقه به سوالات ملت در برنامه حاضر شود! اجرای این نمایش را امین میمندیان برعهده داشت و با طرح سوالهایی از علی زکریایی در قالب برنامه ی برنده باش آغاز شد. این بخش همانطور که انتظار میرفت با تشویق و خنده ی حضار همراه بود.
مهدی کبیری، دیگر شاعر طنزپرداز جوانی بود که نوبت به شعرخوانی او رسید. بخشی از شعر طنز وی که نقد دیپلماسی دولت است را در ادامه می خوانید.
حال دارم گوشت قسطی میخرم
کرده آن را هم گران قصاب صلح

کی به غیر از حضرتت چرخانده است
آسیاب جنگ را با آب صلح

بالاخره نوبت به اتفاق ویژه ی این محفل یعنی همان جشن تولد خاص که وعده اش را داده بودند رسید. ابتدا یک کلیپ درباره ی زندگی استاد علی محمد مودب پخش شد و سپس محمدرضا درخشان اخوانیه ای از شاعران طنز باشگاه طنز انقلاب در وصف استاد مودب را به ایشان تقدیم کردند که بخش هایی از آن را در ادامه میخوانیم:
جز مدح نیاید به زبانم سخنی چون
یک پاکت پر پول به من داد مودب

با تار سبیل نرسیده به بناگوش،
قاپیده دل از بانی و هیراد،مودب

گویند که لقمان ادب از بی ادب آموخت
با چوب ادب داد به من یاد مودب!
با دعوت علی زکریایی استاد مودب به روی سن برنامه نطنز آمدند تا کیک جشن تولدشان را برش دهند. سپس هدایایی به رسم یادبود تقدیم ایشان شد و دقایقی را با همراهان نطنز همکلام شدند. آنطور که پیش بینی می شود دست اندرکاران نطنز تصمیم دارند، برنامه ی جشن تولد برای چهره های جبهه فرهنگی انقلاب را در شب طنزهای آتی ادامه دهند.
دومین استندآپ کمدی این شب طنز را محمدحسن دستپاک اجرا کرد. موضوع استندآپ او داغ دل خیلی از میهمانان نطنز را تازه کرد و در عین حال لبخند را بر لب شان نشاند. سوژه ی این استندآپ، تاریخچه ی خانه تکانی بود که با لهجه ی شیرین اصفهانی اجرا شد.
طنزپردازان در این شب طنز هم دست از سر براندازها برنداشتند و در کلیپی طنز براندازها و روح الله زم را سوژه کردند.
فهیمه انوری که شعر طنزش بی ارتباط با کلیپ پخش شده نبود، سان دیدن رضا پهلوی را هجو کرد. چندی پیش مستند ایستگاه پایانی دروغ از صداوسیما پخش شد که در آن روح الله زم به این مسئله اشاره کرده بود. بخش هایی از شعر این شاعر جوان را می خوانیم:
کل بالش‌ها به‌صف! جوراب‌ها آماده‌باش!
وقت سان دیدن شده، از قوری و از دیگ آش

شاه پوشیده‌ست آن تنبان مامان‌دوز را
اشکمش را داده تو، پنهان نموده قوز را

کرده تا آرنج خود، انگشت را توی دماغ
در توهم فکر کرده پادگان است آن اتاق

بخش پایانی اجرا های این محفل به شعرخوانی امین شفیعی اختصاص یافت که طبق معمول اجراهای قبلی این شاعر جوان، با استقبال خوب از مخاطبان نطنز همراه شد. این شعر طنز از زبان کوروش و خطاب به آریایی ها و براندازهای عشق وطن سروده شده بود که بخش هایی از آن را در ادامه می خوانیم:
تکون ندید دم جلو ارباباتون
سان نبینید هی تو اتاق خواباتون

حرفاتونو به ناف ما نبندین
تو خلوتم به ریش ما نخندین

وقتی میگید کوروش و داریوشید
دیگه خداییش صورتی نپوشید

پایان بخش این مراسم تقدیر از برگزیده ی مسابقه ی پیامکی این نوبت از نطنز بود. در سوال از مردم خواسته شده بود مهمترین دستاورد دولت در سال ۹۷ را اعلام کنند. سیده فاطمه رضایی به خاطر اعلام پرواز گوسفندان به عنوان دستاورد دولت برگزیده این دوره از مسابقه شد و ۸ عدد پسته به عنوان جایزه ی ویژه نطنز ۱۴ دریافت کرد!
گفتنی است شب طنز انقلاب اسلامی که به صورت ماهانه از سوی باشگاه طنز و کاریکاتور انقلاب اسلامی و با شعار” ماهی یکبار از ته دل بخندید” برگزار می شود. علاقمندان جهت اطلاع از برنامه‌ها و فعالیت های این مجموعه می توانند به صفحه ی اینستاگرام نطنز به آدرس (@natanz_ir) یا کانال طنزیم با آی‌دیtanzym_ir@ در پیام رسان ها مراجعه کنند.

ثبت ديدگاه