چند راهکار برای مقابله با آتش گرفتن جنگل
وسطهای واکنش!

راه راه: ببینید عزیزان من! در سال گذشته، جنگلها ۱۴۵ بار آتش گرفته‌اند و واضح و مبرهن است که با سه تا چیز نمی‌شود شوخی کرد و اساساً برای سلامتی انسان هم بهتر است که با این سه چیز، شوخی نکند: ته دیگ سیب زمینی، کنترل تلویزیون و آتش! آن دوتای اول که نیازی به توضیح و راهکار و نظر کارشناسی ندارند، اما آخری را باید چندتا نظر کارشناسی برایتان رو کنیم، تا نخوری ندانی!

برای اینکه جلوی آتش‌گرفتن جنگل‎ها را بگیریم، دنبال راه نگردید، جنگل است دیگر، آتش می‌گیرد. تا جایی که خودِ سازمان حفاظت محیط زیست هم ابراز نگرانی کرده و گوشه دفتر جنگلها نوشته که فردا  باید با پدرش (اگر دارد) بیاید. دلیل آتش گرفتن هم خیلی مهم نیست، حالا یا دوتا فامیل دعوایشان می‌شود زمینهای هم را آتش می‌زنند؛ گردشگر خارجی برای دیدن و سلفی با بزکوهی می‌آید و می‌رود یا همین آریوبرزن‌های وطنی، خاکه قلیان را در دامان طبیعت رهاسازی می‌کنند. به هرحال آتش می‌گیرد دیگر. اما چه کنیم که این آتش فوراً و با کمترین خسارت خاموش شود؟ آهاااان! از اول همین را می‌خواستم بگویم.

اولین و موثرترین راهکار این است که ویلای دختر وزیر مظلوم یا دختر مظلوم وزیر یا وزیر مظلوم دختر را وسط جنگل بسازیم. اینطوری هم طبیعت زیبای سد لتیان و محیط بکر کیش، تمیز می‌ماند و هم به محض اینکه یک جرقه‌ای، چیزی آن اطراف زده شود، فوراً!

دومین پیشنهاد ما، این است که یکی از این سلبریتی‌های بادیگارددار و سلفی‌بگیردار و ساک‌آوردار و اینها، بشود رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست. تا جنگل بیاید آتش بگیرد، یک لایو می‌رود (یا می‌آید یا هرچی) و فِرت، آتش خاموش می‌شود!

راهکار دیگرمان محشر است. شما (یا هر کی) می‌توانید وسط جنگل، برای این آقازاده‌ها یا یکی از این دکترها که چندجا رئیس و مدیرعامل و دبیر و پدرمعنوی و اینهاست، یک بنیاد یا دبیرخانه یا دفترخانه یا یک چیزی توی همین مایه‌ها تأسیس کنید. لازم به ذکر نیست که اینها، هرکدام چندتا کیف‌کش و نامه‌بَر و قلم‌بگیر و غیره دارند که هم فوراً خبردار می‌شوند و هم فوراً تر، واکنش نشان می‌دهند. بالاخره آن وسطهای واکنش آنها، آتش جنگل هم خاموش می‌شود دیگر!

راه آخر و ضربه نهایی بروس‌لی، همانا جدا شدن «سازمان آتش‌گرفتن جنگلها و مراتع» از سازمان جنگلها و مراتع است! یعنی چه؟! یعنی این سازمان تبدیل به دو سازمان شود و آن سازمان فقط کارش این باشد که آتش‌گرفتن جنگلها و مراتع! این سازمان هم همان کاری که تا حالا انجام می‌داد را انجام دهد یعنی همان جنگلها و مراتع خالی!

 

 

يك ديدگاه

  1. محمدحسین صادقی ۱۳۹۹-۰۳-۱۷ در ۶:۱۸ ب.ظ- پاسخ دادن

    فقط راه کار آخر 🙂

ثبت ديدگاه