به بهانه رسیدن کتاب «تاریخ مستطاب آمریکا» به چاپ چهل و هفتم

جای خالی طنز را با پژوهش پر کنید

نگاهی عمیق به کتاب «تاریخ مستطاب آمریکا» و فلسفه نگارش آن به خوبی نشان می‌دهد که شاید راز رسیدن به چاپ چهل و هفتم این کتاب، نگاه جدی به مقوله طنز است.

با همه دنیا حال نمی کنیم

ایرانی خوب، ایرانی اختلاس‌گر است!

یک مقام کانادایی در توضیح علت لغو دیدار فوتبال ایران و کانادا به خبرنگار ما گفت: «اگر می‌خواهید لغو بازی فوتبال ایران و کانادا را پای این بگذارید که دولت کانادا از ایرانی‌ها خوشش نمی‌آید، سخت در اشتباه هستید! ما کانادایی‌ها نه تنها از ایرانی‌ها خوشمان نمی‌آید، بلکه تقریبا با همه دنیا حال نمی‌کنیم. حتی با خودمان!»

شواهدی بر سیاسی نبودن ورزش

ورزش سیاسی نیست، ولی ما که هستیم!

جنگ جهانی اول، مانع از برگزاری المپیک 1916 شد. این مساله در ابتدا موجب ناراحتی تماشاگرانی شد که بلیط بازی‌های المپیک را خریداری کرده بودند، اما وقتی دیدند که جنگ جهانی، خیلی جذاب‌تر از رقابت‌های المپیک است، ناراحتی‌شان را پس گرفتند.

شخصیت پردازی طنز؛ برگ برنده مهمونی آقای مجری

جای کلاه قرمزی در «مهمونی» خالی نیست

پخش تنها دو قسمت از مجموعه عروسکی «مهمونی» به کارگردانی ایرج طهماسب کافی بود تا مخاطب به روشنی متوجه شود که این مجموعه سریالی، متفاوت از مجموعه‌های «کلاه قرمزی» است.

طنز کم کار است

دست خالی طنزپردازان در مستند غیررسمی‌۴

مستند غیررسمی4، روایتی است از دیدار برخی از اهالی طنز کشور با رهبر انقلاب. مستندی که همچون سه قسمت قبلی این مجموعه، فضایی شیرین و صمیمی‌ دارد. اما در پس فضای شیرین این جلسه، واقعیت تلخی پنهان است؛ آن هم اینکه جریان طنزی که تحت نهادهای حاکمیتی فعالیت می‌کنند، کم کار هستند و با این حجم از امکانات و بودجه‌های مختلف، دست شان خالی است.