۹:۴۹ ق.ظ ۱۳۹۶-۰۹-۰۱

مقایسه مسکن اجتماعی با مسکن مهر

مهر خوب است یا اجتماعی؟

مسکن مهر با این همه اهنّ و تلپّش دوووو نفرررر تلفات داشته! شما الان در ذهنتان یک مسکن اجتماعی تصور کنید، خب، بعد خرابش کنید، تلفات می­دهد؟ نه که نمی­دهد. مگر نامردی کنید و تلفات را هم تصور کنید!

نویسنده:

راه راه: یکی از ­باگ­هایی که پرندگان دارند و متاسفانه خودشان خبر ندارند تخم لقّ! است. یعنی برخی مواقع تخم­هایی می­گذارند که بیست و یک روز که چیزی نیست، تا ۱۴۰۰ که هیچ، تا ۲۴۰۰ هم رویش بخوابی فقط هیچ نصیبت میشود. البته تخم لق فقط مخصوص شاخه تخمگذاران نیست و برخی گزاران دیگر را هم مبتلا میکند. مثلاً یکی اول صبح، هنوز چشمش را باز نکرده تا دوتا خبر بگیرد و ببیند که چه خبر است، اعلام کرده: بیشتر تلفات ناشی از زلزله مربوط به مسکن مهر است! آخه گذار عزیز! دوتا زنگ بزن، دو تا سوال بپرس! دو تا پست بزار حداقل بعد آمار بده! لااقل بعدش که مدیر خودتان گفت مسکن مهر فقط دو نفر کشته داشته، حداقل بیا سرپرستی تخم لقّی که افاضه فرمودی را بپذیر! بقیه خودشان از اینها دارند و نمیتوانند جور شما را بکشند. کی؟ همین وزیر مسکن و راه و غیره و که بیست سال است دارد مسکن اجتماعی میسازد. خیلی هم خوبتر است تازه! چرا؟

  • مسکن اجتماعی بسیار مقاوم است و حتی در زلزله ۱۰ یا ۱۵ ریشتر هم آخ نمی­گوید. این خانه­ها بر خلاف مسکن­مهر که متاسفانه در زمان کوتاهی ساخته و تحویل شد و نتوانست مردم را زیاد معطل کند، هنوز ساخته نشده­است پس طبیعتا خراب هم نمی­شود. فوقش گوشه نقشه­اش البته اگر کشیده شده باشد، قدری در زلزله تا می­شود که یک کپی جدید میگیریم می شود مثل اولش!
  • گیرم خراب هم بشود، تلفات نمی­دهد! مسکن مهر با این همه اهنّ و تلپّش دوووو نفرررر تلفات داشته! شما الان در ذهنتان یک مسکن اجتماعی تصور کنید، خب، بعد خرابش کنید، تلفات می­دهد؟ نه که نمی­دهد. مگر نامردی کنید و تلفات را هم تصور کنید! نکنید آقا نکنید!
  • اینکه سازه مسکن مهر بعد از زلزله هفت و نیم ریشتری هنوز سرپا مانده و فقط نما تخریب شده است شاید بنظر برخی کوته فکران مزیت باشد! اما! زلزله زده با دریافت خسارت از سوی بیمه و یک وام جزئی دوباره می­رود سر همان زندگی روزمره و خانه تکراری­اش. پس تنوع چه می­شود؟ حال آنکه اگر خانه بافت فرسوده یا اصطلاحا مسکن اجتماعی داشت، کامل تخریب می­شد و با قدری وام ۱۰۰ میلیونی و چند سال آوارگی، یک خانه شیک و جدید صاحب می شد. فقط اول باید کمی شانس داشته باشد که زنده بماند. شکر خدا این قدر شانس بصورت پیش­فرض نزد هر ایرانی وجود دارد!
  • شاید مهم بنظر نرسد، ولی همین اسم! مسکن مهر؟ انسان فکر میکند، یک خانواده با مهر و دوستی به همراه فرزندانشان در آن زندگی میکند. اُمّل بازی تا کجا؟ شما اسم “مسکن اجتماعی” را ببین! با کلاس، امروزی، دو تا دوست اجتماعی یا بیشتر! قشنگ با صفا و صمیمیت و دو سه تا توله سگ نژاددار در کنار هم زیست میکنند. دلشان خواست یک ازدواج سفیدی هم میزنند، نخواست هم، اصلا به ما چه؟ والا!

✅منتشر شده در «راه راه وطن امروز»، یکم آذر ۱۳۹۶

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک در  
اطلاع از