۹:۰۷ ق.ظ ۱۳۹۸-۰۷-۰۷

تاثیر خاله‌سیاهدونه بر تقسیم پست‌ها

صندلی‌بازی

بر همین اساس جهت خصوصی بودن، مزایده یک نفره برگزار می شود. این مزایده از نظریه ی صندلی بازی الهام گرفته شده و بدین صورت است که فرد یا افراد شرکت کننده اطراف صندلی می چرخند و بر اساس «هر کی زودتر سالاری» یا «خودت و شانست و فامیل قلمبه سالاری» در مزایده برنده می شوند. Kashk. Com

نویسنده:

راه راه: «نگاهی به تاریخچه ی خصوصی سازی از شکل گیری تا تباهی »
(با تکیه بر نظریه ی صندلی بازی و تعیین سرنوشت)
 *دکتر پوکی مدنی
– ورودی جدید کاردانی حسابداری در دانشگاه علمی کاربردی سروستان
واژگان کلیدی
استاد-مقاله _IsI- می تونه-خودمونی سازی- زرشک-قرارداد-سیرمونی-اقتصاد-مفلک اقتصادی

مقدمه
آنچه در این مجال بدان خواهیم پرداخت بررسی تاریخچه ی شکل گیری خصوصی سازی «vas mas» در سال های اخیر است. خصوصی سازی در لغت به معنای «خودمونی» و «ویژه» «just us» قید شده و با حفظ امانت ادبی، این عبارت بی کم و کاست در سیاست اقتصادی اجرا می شود.

تاریخچه:
خصوصی سازی در فرهنگ کهن فارسی جایگاهی عمیق دارد. «Dr . Farhang1998 »
در تاریخ نیز اولین خصوصی سازی را هخامنشیان انجام دادند. farzandekorosh . Blogfa . Com
حتی مردم تحصیل نکرده نیز به صورت معمول خصوصی سازی را انجام میدادند. به عنوان مثال با ورود مسئول وام بانک به کبابی گوساله زار، کباب ۸۰گرمی به ۲۰۰گرمی تغییر وزن داده و خصوصی سازی می شود.  همچنین نمونه هایی چون کلاس خصوصی ،مهمانی خصوصی، حرف خصوصی و مزایده ی خصوصی در ادبیات مردم و مسئولان  نهادینه شده است.

شکل گیری
پژوهش نگران بسیاری سعی بر رد این سند داشته اند اما اسنادی نشان می دهد که ایده ی خصوصی سازی، ابتدا هنگام مشاهده ی برنامه‌ی خاله سیاهدونه توسط نوه ی یک یا چند وزیر شکل گرفته است. اسناد دیگری نشان میدهد که باجناغ بساز بفروش وزیر نیز کنار او نشسته بود. نشان به آن نشان که بعد از طرح ایده، پوشک بچه نیاز به تعویض داشت و آن‌را خوش یمن دانستند.
 _sm. sadrosadati1997

اجرای طرح :
همانگونه که حرف خصوصی را نباید به کسی گفت و در جمع خصوصی نباید غریبه ای راه داد، اجرای خصوصی سازی نیز به همین صورت انجام می گیرد. به گونه ای که هر ناکسی قدرت شرکت در مزایده ی واگذاری آن‌را داشته باشد.
بر همین اساس جهت خصوصی بودن، مزایده یک نفره برگزار می شود. این مزایده از نظریه ی صندلی بازی الهام گرفته شده و بدین صورت است که فرد یا افراد شرکت کننده اطراف صندلی می چرخند و بر اساس «هر کی زودتر سالاری» یا «خودت و شانست و فامیل قلمبه سالاری» در مزایده برنده می شوند. Kashk. Com
البته عده ای از محققان این طرح را «باند بازی» می دانند.vahidjalili2019. اما عده ای معتقدند که نه این طور نیست . Safarharandi and AMini 2019 . 
همچنین حمایت از محرومین شرکت کننده در این طرح با تدابیری چون پیش پرداخت های ۱۰میلیونی و اقساط بعد از دوسال واگذاری، اندیشیده شده است. لازم به ذکر است این تدبیر ،در دوره ای است که  با ۱۰ میلیون حتی تف هم در صورتتان نمی کنند. 

تباهی طرح  :
با اجرای طرح خصوصی سازی در بسیاری از کارخانه هایی که البته زمین های هلویی داشتند و خطر افتادن در گلو آن ها را تهدید میکرد، ضرب المثلی در زبان فارسی ابداع شد. وقتی کسی می خواهد فردی را تهدید به خاک سیاه نشاندن کند، به او می گوید:«خصوصی سازی ات می کنم ». بر این اساس این طرح علاوه بر خدمت به چند خانواده و ‌لگد به اقتصاد، به غنی شدن زبان و ادبیات فارسی نیز کمک کرد.

نتیجه گیری:
توانستن، خواستن است.

به این مقاله چندامتیاز می دهید؟
[تعداد: 4    میانگین: 3.8/5]

2
دیدگاه بگذارید

avatar
2 نظر دادن ها
0 پاسخهای موضوعی
0 دنبال کنندگان
 
پرواکنش ترین نظر
پرطرفدارترین نظرسنجی
2 نظر نویسندگان
علی بهمنیحسن کدیور نوشتن نظرات اخیر
  اشتراک در  
جدیدترین قدیمی ترین بیشتر رای دادند
اطلاع از
علی بهمنی
مهمان
علی بهمنی

با سلام
مطلب کنایه زیاد داشت که خب افرادی سر در میارند که در جریان اتفاقات اخیر باشن. به نظرم مخاطب خیلی خاص داره این مطلب و بیشتر نقطه زنیه. نمک کار کمه به نظرم ولی در هر صورت خیلی خوب در قالب مقاله جا گرفته.

حسن کدیور
مهمان
حسن کدیور

فکر کردم خارجیاش اسم فیلمه

به این مقاله چندامتیاز می دهید؟
[تعداد: 8    میانگین: 4.3/5]