نگاهی به وضعیت کتاب طنز بعد از انقلاب اسلامی‌

بازطراحی تاریخچه طنز، با غلطک و گازانبر

بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، علی‌رغم اینکه بیش از 30 نشریه طنز در طول یکسال، ظهور و افول کردند؛ اما نگاه طنزنویسان حرفه‌ای و بالتبع نویسندگان کتاب طنز، به نظام جدید، به ترسی آمیخته با ناشناختگی، همراه بود و کسی نمی‌دانست قرار است چه سرنوشتی در انتظار طنز و طنزنویس باشد.

از طنز جریان ساز مشروطه تا کازینو طنز 24 ساعته پهلوی

قیمت چغندر، بهای پیاز

در دوره کوتاهی بعد از تبعید رضاشاه از شهریور 1320 تا 28 مرداد 1332 طنزهایی عصبی، مهاجم، جبهه‌گیر و به شدت سیاسی از فضای پیش آمده شکل گرفت. طنزهایی که سطح انتقاد را تا مقامات سیاسی و احزاب و سیاستگذاری‌ها بالا کشیده بودند و البته کاریکاتورهایی که آزادانه‌تر تمسخر می‌کردند.

سبد خرید‌های کتاب الکترونیک چقدر طنز دارد

حال بد «کتاب طنز» در کتابخوان‌ها

دلایلی مثل توصیه نکردن و یا تبلیغ‌های کم‌رنگ برای کتاب‌های طنز و ناشناخته ماندن بهترین‌های این سبک برای کتابخوان‏‌ها. علاوه بر تبلیغ محدود کتاب‌های طنز در این برنامه‌های کتابخوان، عموماً در محافل و برنامه‌های تلویزیونی هم اگر از فرهیختگان کتابخوان درخواست معرفی کتاب شود، در لیست ارائه شده کمتر کتاب طنزی به چشم می‌خورد.

بررسی محتوایی سخنرانی ربع پهلوی

تجزیه و تقلیل یک سخن

در ادامه بدون آنکه خنده‌اش بگیرد گفت: عملکرد پدرم به من مربوط نیست و مردم باید من را با کارها و عملکرد و کنش‌های خودم قضاوت کنند. در ادامه به تحلیل چند کلیدواژه از این سخنرانی می‌پردازیم:

رضاشاه در پیچاپیچ تاریخ

مبصر سلسله پهلوی

رضاخان آمد دستوری بدهد که این بی‌احترامی را سرکوب کند اما سیخِ چشم کورکُن را دست آغامحمدخان دید و بی‌خیال شد. جواب داد: «من هم موسس سلسله پهلوی هستم  و در این بخش موسس‌ها قرار می‌گیرم.»

عنوان