۴:۰۲ ب.ظ ۱۳۹۹-۰۳-۰۳

نگاهی به کتاب طنز شاقلوس

مهدی‌نژاد خفه می‌شد اگر شاقلوس را نمی‌نوشت

یعنی مهدی‌نژاد دیده که بازار خرافات خیلی هر کی به هر کی است، پس او هم هر چه دلش خواسته را در این قالب جا کرده وبعد هم گفته کی به کی است؟

نویسنده:

راه راه: کتاب‌های مهدی نژاد دو حالت دارند یا امید ‌‌مهدی‌نژاد نویسنده‌ی آنهاست و یا نیست. آنهایی که نیستند هم دو حالت دارند یا زیر نظر امید مهدی‌نژاد نوشته شده‌اند و یا زیر نظر امید مهدی‌نژاد رد‌شده‌اند. مثلا مجموعه‌ی قاف لبخند کتاب‌هایی هستند که زیر نظر امید مهدی‌نژاد نوشته‌ شده‌اند و شاقلوس هم یکی از کتاب هاییست که مهدی نژاد نوشته و زیر نظر خودش هم بوده‌است.

به شاقلوس بیشتر می‌خورد یک گربه ی چاق باشد که فقط پپرونی می‌بلعد تا اینکه اسم یک کتاب، اما نویسنده در آن عقاید عامه‌ی مردم که واقعا عقاید عامه‌ی مردم هستند را گیر آورده است. یعنی مهدی‌نژاد دیده که بازار خرافات خیلی هر کی به هر کی است، پس او هم هر چه دلش خواسته را در این قالب جا کرده وبعد هم گفته کی به کی است؟

معلوم نیست شاقلوس اعتراضیست به آنهایی که برای همه ی سکنات و وجناتت یک تفسیر دارند و یا اینکه نویسنده بدش هم نیامده و جنس هایش را قاطی کرده که البته گاهی از اصلش هم بهتر شده.
از ویژگی های مثبت شاقلوس این است که سعی کرده لحن خونسردش را تا آخر حفظ کند واز قالب خارج نزند و از ویژگی های منفی آن هم این است که خیلی سعی کرده از قالب خارج نزند تا جایی که قالب اصل بوده و آن چیزی که درآن ریخته شده خیلی مهم نبوده.

در میان خواندن کتاب، گاه به صفحاتی برخورد می‌کنید که مطمئن می‌شوید نویسنده به خودش سفارش داده که یک کتاب فلان هزار کلمه‌ای بنویسد، وگرنه دلیلی برای حذف نکردن آن‌ها وجود‌‌ ندارد.

درست است که شاقلوس در لهجه ی تهرانی به معنی بیماری کج و خشک شدن دست از مچ است، ولی هر چه هست اگر نویسنده‌اش آن‌ها را نمی‌نوشت از حرصی که داشته خفه می‌شد و باید یکجایی این حرف‌ها را می‌زد.

مثل اینجایش که می‌گوید:
«اگر نام کسی راببرند و آن شخص وارد شود به طور قطع و یقین حلال زاده است.
اگر اسم کسی را بردند و او وارد نشد، صبر کنند و تا ده بشمارند که اگر آمد حلال زاده است.
اگر باز هم نیامد دوباره بشمارند.
اگر کلا نیامد به چیز های دیگر فکر کنند.»

و یا در جایی دیگر که :

«کف پا که بخارد، راه دور خواهد‌رفت.
هر چه بخاراند، راه کوتاه‌تر می‌شود ، تا آنجا که در نهایت سفر کنسل شود.»

شاقلوس مجموعه ای از۱۲۰ ناباور باور کردنی است که انتشارات قاف لبخند آن را در سال ۱۳۹۵ برای اولین بار منتشر کرده. البته شاقلوس چاپ دوم خود را طبق گفته‌ی مدیر انتشاراتش، مدیون خندوانه است؛ چرا که بعداز معرفی در این برنامه خیلی زود چاپ های اولش به اتمام رسیده است. این کتاب به گروه‌های سنی ای که شوخی بردار نیستند و مردم آمریکا که گفته‌های ترامپ را برای خوردن محلول های ضد عفونی باور می‌کنند توصیه نمی‌شود.
کتابِ شاقلوسِ ۹ هزارتومانی را می‌توانید در نرم‌افزارهای کتابخوان، به صورت PDF سه هزار پونصد تومانی هم خریداری کنید.

به این مقاله چندامتیاز می دهید؟
[تعداد: 0    میانگین: 0/5]

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک در  
اطلاع از

راه راه: همزمان با چهارمین سالروز انتشار تیتر «امضای کری تضمین است» در روزنامه شرق، باشگاه طنز انقلاب اسلامی دومین دوره جشنواره طنز «امضای کری تضمین است» را برگزار می‌کند.

در فراخوان این جشنواره آمده است:

اکنون که «این ۹۸ همون ۹۸ی شد که می‌خواست» و حال که «ابرها به پایین خود نگاه می‌کنند برای باریدن» و در روزهایی که «بنزین دونرخی دیگر فسادزا نیست» و در شرایطی که «درخت برجام بجای گلابی، بنزین سه هزارتومنی آورد» به استقبال چهارمین سالروز انتشار تیتر تاریخی «امضای کری تضمین است» می‌رویم.

دومین جشنواره طنز «امضای کری تضمین است» تضمینی است برای ماندگاری این مقطع درخشان و چشم‌نواز در تاریخ روشنفکری ایران. با ارسال آثار طنز خود ما را در این امر سترگ یاری کنید.

آثار خود را در قالبها و موضوعات زیر برای دبیرخانه جشنواره ارسال کنید.
موضوعات:

۱٫ امضای کری تضمین است

۲٫ غربزدگی

۳٫ روشنفکری

۴٫ سلبریتی‌ها و آقازاده‌ها

۵٫ برجام

۶٫ عهدشکنی آمریکا و اروپا

۷٫ تجملگرایی و مصرف‌زدگی

۸٫ دلار ۴۲۰۰ تومانی

قالبها:

۱٫ شعر طنز

۲٫ نثر طنز

۳٫ کارتون و کاریکاتور

۴٫ موسیقی و پادکست طنز

۵٫ دابسمش و دوبله طنز

۶٫ موشن‌گرافیک و کلیپ طنز

۷٫استند آپ

 

شرایط ارسال اثر: ارسال اثر در تمامی بخش ها برای افراد آزاد است و محدودیتی در تعداد آثار ارسالی وجود ندارد.

ارسال مشخصات فردی و شماره تماس الزامی است.

ویدئوی استند آپ باید یک نفره و بین ۲ تا ۴ دقیقه باشد

کلیپ و موشن گرافیک طنز بین ۲ تا ۵ دقیقه باشد

مهلت ارسال:

۲۲ آذر ۹۸

 نحوه ارسال:

آی‌دی emzaye_kerry@ در پیامرسانهای بله، ایتا و تلگرام.

به نفرات برتر در هر حوزه علاوه بر کمپوت گلابی، جایزه نقدی نیز تعلق خواهد گرفت.
زمان برگزاری اختتامیه نیمه اول دی ماه خواهد بود.

به این مقاله چندامتیاز می دهید؟
[تعداد: 17    میانگین: 3.8/5]