۱۰:۴۴ ق.ظ ۱۳۹۸-۱۱-۲۱

چند پیشنهاد برای دهه فجر کتابخوان‌ها

کتاب انقلاب

کتاب‌هایی که با چاشنی طنز و تصویر و داستان، ما را به دل تاریخ می‌برند. به اولین برگ‌های کتاب انقلاب.

نویسنده:

راه راه:

به فصل جدیدی از کتاب انقلابمان رسیده‌ایم و هنوز فصل‌های بی‌شماری پیش رویمان ناگشوده است، اما هنوز بیشترمان اولین صفحه‌های این کتاب را نخوانده‌ایم. راستی کتاب انقلاب ما چگونه باز شد؟ اینجا چند پیشنهاد کتابی برایتان داریم. کتاب‌هایی که با چاشنی طنز و تصویر و داستان، ما را به دل تاریخ می‌برند. به اولین برگ‌های کتاب انقلاب.

«وطن برای ماموریتم»- علی درخشی
اگر علی درخشی را نمی‌شناسید باید به انیمیشن‌های دیرین دیرین ارجاع‌تان بدهم. حالا شناختید؟ برویم سروقت معرفی کتاب.
شاید کتاب “ماموریت برای وطنم” را نخوانده باشید. این کتاب، شرح فداکاری‌ها و رنج‌هایی است که محمدرضا شاه در راه پیشرفت ملت کشیده و نویسنده‌اش هم شخصی منصف و بی‌طرف به نام محمدرضا پهلوی است! “وطن برای ماموریتم” دفترخاطرات مصور محمدرضا شاه است از لحظه تولد تا مرگ، با کاریکاتورهایی از علی درخشی. البته قول نمی‌دهیم به اندازه کتاب خود شاه خنده‌دار باشد!


«عصر تباهی»(مجموعه کاریکاتور) – مهدی امینی
از ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ تا انقلاب بهمن ۵۷، مهدی امینی حوادث مهم تاریخ ایران را روایت کرده و در ۴۰ کاریکاتور به تصویر کشیده است. شرح طنزآلود نویسنده از وقایع، مبتنی بر پژوهش‌های او در اسناد تاریخی است. حسن دیگرش این است که می‌توانید با خیال راحت به دوستان خارجی‌تان معرفی‌اش کنید، چون ترجمه انگلیسی هم دارد‌.

«طنز درباره پهلوی»- محمدعلی علومی
طنز سیاسی-اجتماعی دوست دارید؟ به آثار پیشکسوتان طنزنویسی ایران علاقمندید؟ می‌خواهید طنزنویس بشوید؟ این کتاب مناسب شماست.
محمدعلی علومی در این کتاب آثاری از طنزپرداران دوره پهلوی، مانند خسرو شاهانی، عمران صلاحی، توفیق و… جمع‌آوری کرده و زمینه سیاسی- اجتماعی نگارش هرکدام را نوشته است. همچنین نکاتی که آن نوشته را طنزآمیز کرده، برای علاقمندان به طنزنویسی شرح داده است‌. خلاصه به جای آنکه چندین کتاب بخوانید، کتاب طنز درباره پهلوی را چندبار بخوانید!

«شاهنشاه در کوچه دلگشا» – علومی
رمانی طنزآمیز، تخیلی و ماجرایی. در این رمان، محمدعلی علومی، شاه پهلوی را در موقعیت‌هایی تخیلی قرار می‌دهد. شاه متوجه می‌شود انگلیسی‌ها در فکر کودتایی علیه او هستند، پس تصمیم می‌گیرد مانند شاه عباس، با لباس مبدل به کرمان برود. او که دلش می‌خواهد رشادت‌های شاهان پیشین -خصوصا شاه عباس کبیر- را داشته باشد و ندارد، با ترس و بی‌عرضگی‌اش موقعیت‌های مضحکی ایجاد می‌کند. گفتگوهای او با شخصیت‌هایی چون شوستر، هویدا، نیکسون و… نمکین و خواندنی است.

«شاه بی شین»- محمدکاظم مزینانی
اگر دنبال روایتی مستند و درعین حال سرگرم‌کننده از زندگی محمدرضا پهلوی هستید، شاه بی ‌شین را بخوانید. راوی دوم شخص این داستان، در یکی از آخرین روزهای زندگی شاه سابق، زمانی که او روی تخت جراحی افتاده است مخاطب را بالای سرش می برد، بعد به عقب برمی‌گردد تا از زمان کودکی قصه او را روایت کند.

«آه با شین»
آه با شین هم رمانی تاریخی از مزینانی است، با این تفاوت که در این کتاب، میدان بیشتری به تخیل خود داده و هرچند بستر اتفاقات، تاریخ واقعی ایران از دهه بیست تا نود شمسی را دربر می‌گیرد، اما شخصیت‌ها همه تخیلی هستند. در آه با شین، با یکی از بازماندگان بی‌شمار خاندان قاجار روبرویید و در روایتی رفت و برگشتی، در زندگی حال و گذشته‌اش با او همراه می‌شوید.

به این مقاله چندامتیاز می دهید؟
[تعداد: 0    میانگین: 0/5]

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک در  
اطلاع از

راه راه: همزمان با چهارمین سالروز انتشار تیتر «امضای کری تضمین است» در روزنامه شرق، باشگاه طنز انقلاب اسلامی دومین دوره جشنواره طنز «امضای کری تضمین است» را برگزار می‌کند.

در فراخوان این جشنواره آمده است:

اکنون که «این ۹۸ همون ۹۸ی شد که می‌خواست» و حال که «ابرها به پایین خود نگاه می‌کنند برای باریدن» و در روزهایی که «بنزین دونرخی دیگر فسادزا نیست» و در شرایطی که «درخت برجام بجای گلابی، بنزین سه هزارتومنی آورد» به استقبال چهارمین سالروز انتشار تیتر تاریخی «امضای کری تضمین است» می‌رویم.

دومین جشنواره طنز «امضای کری تضمین است» تضمینی است برای ماندگاری این مقطع درخشان و چشم‌نواز در تاریخ روشنفکری ایران. با ارسال آثار طنز خود ما را در این امر سترگ یاری کنید.

آثار خود را در قالبها و موضوعات زیر برای دبیرخانه جشنواره ارسال کنید.
موضوعات:

۱٫ امضای کری تضمین است

۲٫ غربزدگی

۳٫ روشنفکری

۴٫ سلبریتی‌ها و آقازاده‌ها

۵٫ برجام

۶٫ عهدشکنی آمریکا و اروپا

۷٫ تجملگرایی و مصرف‌زدگی

۸٫ دلار ۴۲۰۰ تومانی

قالبها:

۱٫ شعر طنز

۲٫ نثر طنز

۳٫ کارتون و کاریکاتور

۴٫ موسیقی و پادکست طنز

۵٫ دابسمش و دوبله طنز

۶٫ موشن‌گرافیک و کلیپ طنز

۷٫استند آپ

 

شرایط ارسال اثر: ارسال اثر در تمامی بخش ها برای افراد آزاد است و محدودیتی در تعداد آثار ارسالی وجود ندارد.

ارسال مشخصات فردی و شماره تماس الزامی است.

ویدئوی استند آپ باید یک نفره و بین ۲ تا ۴ دقیقه باشد

کلیپ و موشن گرافیک طنز بین ۲ تا ۵ دقیقه باشد

مهلت ارسال:

۲۲ آذر ۹۸

 نحوه ارسال:

آی‌دی emzaye_kerry@ در پیامرسانهای بله، ایتا و تلگرام.

به نفرات برتر در هر حوزه علاوه بر کمپوت گلابی، جایزه نقدی نیز تعلق خواهد گرفت.
زمان برگزاری اختتامیه نیمه اول دی ماه خواهد بود.

به این مقاله چندامتیاز می دهید؟
[تعداد: 16    میانگین: 3.7/5]