۹:۰۹ ق.ظ ۱۳۹۸-۱۱-۰۳

سریع ترین خبر، دقیق ترین تحلیل

بی بی سیم

به یاد آیدا، نوشین، فرانک، سپهر، آرش و میلیون ها جوون روستایی دیگه که جونشون رو به خاطر خر سواری از دست دادند.

نویسنده:

راه راه:خبر: پیرمردی افسار خرش را گرفته است و به اتفاق نوه­اش به بازار می­ رود.

مجری خبر: آقای بیل ­بیلکیان، واقعا چرا در کشورهای جهان سوم از منابع به درستی استفاده نمی­شه؟ منظورم اینه که بالاخره خر هست، اینام دونفرن، چی باعث می­شه که کار به جایی برسه که هیچ کدوم سوار خر نشن؟

بیل­ بیلکیان: ببینید اصولا وقتی جامعه گرفتار ایدئولوژی حکومت شده باشه و پتک تحقیر مدام به سرش کوبیده بشه، بعد از یه مدتی خرسواری از ذهن ناخودآگاه مردمش می­ره بیرون و شما حتی اگه خر پیشتونم باشه، فهم و درک خرسواری هرگز از ذهنتون عبور نمی­کنه. این جامعه یک جامعه بیماره.

خبر: پیرمرد نوه ­اش را سوار خر می­کند و هردو به راهشان ادامه می­دهند.

مجری خبر: سؤالم اینه، چرا جوون­ های روستا به تنهایی در میدان خطرناک خرسواری قرار می­ گیرن؟ اونم وقتی که این همه چاله تو روستا داریم، این شرایط از کجا سرچشمه می­ گیره؟

بیل­ بیلکیان: به یاد آیدا، نوشین، فرانک، سپهر، آرش و میلیون­ها جوون روستایی دیگه که جونشون رو به خاطر خرسواری از دست دادن، متاسفانه رژیم جوون­ ها رو سپر بلای خودش کرده و یه عده پیرمرد اون عقب وایسادن دارن کیفشو می­ برن. در عوض اونی که باید سوار خر بشه، جوون مظلومی می­شه که تو روستا هیچ­کس ازش حمایت نکرده. ننگ به این سیستم، ننگ به این برده­داری مدرن.

خبر: پیرمرد خودش سوار خر می­شود و همراه با نوه­اش به راه ادامه می­ دهد.

مجری خبر: شما سال­ها در این روستا زندگی کردید، اربابان قدرت و ثروت به کجا وصلن که تو روز روشن و بدون اینکه از کسی بترسن دارن جوونا رو از خر می­ کشن پایین؟ واقعا کسی نیست اونجا اعتراضی بکنه؟

بیل ­بیلکیان: به خاطر سیستم حکومتی، متاسفانه در طول این سال­ها یک مافیای خر و خرسواری تو روستا شکل گرفته که تمام خرها رو احتکار کرده. این­ها علاوه بر اینکه از بالا دارای رانت و حمایت­های خاص هستن، یک جمع و گروه مخوفی رو بین خودشون درست کردن که همه­ چی رو حتی قیمت خرسواری ساعتی رو کنترل می­ کنه، شما بدون اجازه این­ها حتی نمی­تونی به یه خر نگاه کنی چه برسه به اینکه بخوای یه مسافتی رو سوارش بشی. 

خبر: پیرمرد و نوه ­اش هردو روی خر می ­نشینند و به راهشان ادامه می ­دهند.

مجری خبر: آقای بیل­ بیلکیان، دو نفر سوار بر یک خر، فعالان محیط زیست کجان چرا از کسی صدایی درنمیاد؟ این همه سازمان حقوق حیوانات تو روستا هست چرا تا این لحظه ما هیچ واکنشی به این فاجعه ندیدیم؟

بیل­ بیلکیان: بله متاسفانه از داخل روستا جز چندتا سلبریتی کسی چیزی نگفته، ولی خوشبختانه انجمن حمایت از خران باری کمپینی با بیش سیصدهزار امضا تشکیل دادن و شروع کردن به فرستادن نامه به مجامع بین­ المللی که بیان و زودتر به داد محیط زیستمون برسن، یادمون باشه خرها امانت­ هایی هستند که ما موظفیم به دست نسل­های بعدی برسونیم، باید بدونیم با این شرایط از ما به عنوان نسلی از بشر یاد خواهد شد که نسل خر، این حیوان باهوش و باوقار و دوست­ داشتنی رو از بین برد و منقرض کرد.

به این مقاله چندامتیاز می دهید؟
[تعداد: 3    میانگین: 5/5]

1
دیدگاه بگذارید

avatar
1 نظر دادن ها
0 پاسخهای موضوعی
0 دنبال کنندگان
 
پرواکنش ترین نظر
پرطرفدارترین نظرسنجی
0 نظر نویسندگان
نوشتن نظرات اخیر
  اشتراک در  
جدیدترین قدیمی ترین بیشتر رای دادند
اطلاع از
trackback

[…] بی بی سیم اولین بار در راه راه | باشگاه طنز و کاریکاتور انقلاب […]

راه راه: همزمان با چهارمین سالروز انتشار تیتر «امضای کری تضمین است» در روزنامه شرق، باشگاه طنز انقلاب اسلامی دومین دوره جشنواره طنز «امضای کری تضمین است» را برگزار می‌کند.

در فراخوان این جشنواره آمده است:

اکنون که «این ۹۸ همون ۹۸ی شد که می‌خواست» و حال که «ابرها به پایین خود نگاه می‌کنند برای باریدن» و در روزهایی که «بنزین دونرخی دیگر فسادزا نیست» و در شرایطی که «درخت برجام بجای گلابی، بنزین سه هزارتومنی آورد» به استقبال چهارمین سالروز انتشار تیتر تاریخی «امضای کری تضمین است» می‌رویم.

دومین جشنواره طنز «امضای کری تضمین است» تضمینی است برای ماندگاری این مقطع درخشان و چشم‌نواز در تاریخ روشنفکری ایران. با ارسال آثار طنز خود ما را در این امر سترگ یاری کنید.

آثار خود را در قالبها و موضوعات زیر برای دبیرخانه جشنواره ارسال کنید.
موضوعات:

۱٫ امضای کری تضمین است

۲٫ غربزدگی

۳٫ روشنفکری

۴٫ سلبریتی‌ها و آقازاده‌ها

۵٫ برجام

۶٫ عهدشکنی آمریکا و اروپا

۷٫ تجملگرایی و مصرف‌زدگی

۸٫ دلار ۴۲۰۰ تومانی

قالبها:

۱٫ شعر طنز

۲٫ نثر طنز

۳٫ کارتون و کاریکاتور

۴٫ موسیقی و پادکست طنز

۵٫ دابسمش و دوبله طنز

۶٫ موشن‌گرافیک و کلیپ طنز

۷٫استند آپ

 

شرایط ارسال اثر: ارسال اثر در تمامی بخش ها برای افراد آزاد است و محدودیتی در تعداد آثار ارسالی وجود ندارد.

ارسال مشخصات فردی و شماره تماس الزامی است.

ویدئوی استند آپ باید یک نفره و بین ۲ تا ۴ دقیقه باشد

کلیپ و موشن گرافیک طنز بین ۲ تا ۵ دقیقه باشد

مهلت ارسال:

۲۲ آذر ۹۸

 نحوه ارسال:

آی‌دی emzaye_kerry@ در پیامرسانهای بله، ایتا و تلگرام.

به نفرات برتر در هر حوزه علاوه بر کمپوت گلابی، جایزه نقدی نیز تعلق خواهد گرفت.
زمان برگزاری اختتامیه نیمه اول دی ماه خواهد بود.

به این مقاله چندامتیاز می دهید؟
[تعداد: 14    میانگین: 3.8/5]