راه 90 ساله تحویل گرفتن کتیبه داریوش
ترجمه صحیح

از وزارت خارجه ایران
به موسسه شرق‌شناسی شیکاگو
با سلام.
احتراما، به استحضار می‌رساند، ۱۷۰۰۰ قطعه لوح میخی و عیلامی بی‌زبان، جهت ترجمه، برای موسسه شرق‌شناسی شیکاگو ارسال گردید. لازم به ذکر است موسسه نامبرده، متعهد گردید بعد از ترجمه، الواح به کشور ایران مسترد گردد. با توجه به طولانی شدن روند کار، اگر داریوش صد سال هم حرف زده بود، الان تموم شده بود. خواهشمند است مثل آدم، نسبت به تحویل امانت، اقدام 
نمایید.
ازموسسه شرق‌شناسی شیکاگو
به وزارت خارجه ایران
هلو
نامه وزارت خارجه محترم واصل و موجبات شرمندگی ایالات متحده آمریکا که تریلی نام‌شان را نمی‌کشد، فراهم گردید. با عنایت به اینکه نامبرده، درگیر جنگ دوم جهانی بوده و بسیاری از مسائل صلح جهانی را برای کشورهای درگیر، به زبان اسلحه ترجمه می‌نماید، لذا برای ترجمه خط میخی وقت ندارد. مستدعی است در شرایط روحی مساعد، اقدام نمایید.
از وزارت خارجه ایران
به موسسه شرق‌شناسی شیکاگو
هلو نه و hello. همون سلام بگی سنگین‌تری
مراتب شرمندگی کشور نامبرده به وزارت خارجه ابلاغ شد. طبق تصمیم و مشورت، برای کمک به صلح جهانی و کم‌کردن زحمات ایالات متحده، خواهشمند است، نسبت به تسریع ترجمه اقدام نماید. لازم به ذکر است به احتمال زیاد، داریوش خدابیامرز تجربه کشورداری بیشتری نسبت به آن ایالت نامبرده داشته باشد. 
ضمنا، جهت کاهش تلفات و فجایع انسانی، هیچ وجهی در قبال استفاده از ترجمه اخذ نمی‌شود. اشانتیون.
از موسسه شرق‌شناسی شیکاگو
به وزارت خارجه
سلام
لحن شوخ طبع وزارت خارجه به موسسه ابلاغ و برخلاف روحیه پدرانه آن ایالت، مراتب تکدر خاطر کشور طرف قرارداد فراهم گردید. علی‌الحساب، خاطره غرامت هفتاد و یک میلیون و پونصد هزار دلاری قربانیان آمریکایی انفجار انتحاری در بیت‌المقدس، از فروش کتیبه‌ها مرور شود. 
از وزارت خارجه 
به موسسه شرق‌شناسی
مراتب پررویی موسسه آخه آدم چی بگه فحش نباشه، به وزارت خارجه اعلام گردید. طبق نظر و مشورت، چند جعبه حاوی سنگ‌پای اعلای قزوین، جهت ترجمه خطوط، برای موسسه محترم ارسال می‌گردد. لذا خواهشمند است این محموله در اولویت ترجمه قرار گیرد. ضمنا تاکید می‌شود خطوط موجود بر روی سنگ‌پا بسیار قیمتی بوده و ارزش دبه کردن دارند. به موجب صلاحدید، این محموله از جریمه دیرکرد نیز معاف و تا نود سال، از قابلیت عدم استرداد نیز برخوردار است. فلذا خبرش رو بدید.
پ.ن: بعد از ریاست جمهوری بایدن، به گفتن موسسه، به جای ایالات متحده آمریکا، اکتفا شد.
از موسسه شرق‌شناسی شیکاگو
به وزارت خارجه ایران
سنگ‌پاهای ارسالی وزارت محترم، دریافت و در فضای کاملا استاندارد، نگهداری گردید. به نظر می‌رسد ایالات متحده باید اطلاعات زیادی در خصوص شهاب‌سنگ‌ها و فضای کیهانی به جهان ارائه کند. با توجه به روحیات علم‌دوستی که حتی منجر به سرقت علم نیز می‌گردد، جهت تحویل محموله کتیبه‌ها با توجه به گذشت نود سال از قرارداد اولیه، بذارید بعد کرونا.
از وزارت خارجه
به موسسه شرق‌شناسی شیکاگو
بدین وسیله به اطلاع می‌رساند، برای سدبندی مقابل بهانه‌های آن کشور، جعبه‌هارو بدید اروپایی‌ها به‌عنوان کشور ثالث بیارن. راستی اونجا مگه کرونا هست؟ 
از موسسه شرق‌شناسی شیکاگو
به وزارت خارجه
با عنایت به سرشلوغی کشور ثالث به جمع‌آوری جنازه‌‌های کرونایی، اون بنده‌خداهام خودشون درگیرن. فلذا تحریم‌های جدید را هم به لیست بهانه‌ها اضافه نمایید. ضمنا، چقدر وزارت سیریشی هستین!
از وزارت خارجه 
به موسسه شرق‌شناسی شیکاگو
بدین‌وسیله با عنایت به ضرب‌المثل معروف «شتر در خواب بیند پنبه‌دانه»، به اطلاع می‌رساند، جعبه هارو بذارید پشت هواپیما، آقای رئیسی از سازمان ملل اومدن بیارن. متمنی است یک نسخه از ترجمه‌ها جهت نصب روی سازمان ملل رونوشت و عکس آن ارسال گردد. 
پ.ن: عکس‌ها با‌کیفیت باشه!
از موسسه شرق‌شناسی
به وزارت خارجه 
چشم.

ثبت ديدگاه